PDA

Επιστροφή στο Forum : service stabiliti track kapoios ti metafrash

piretosX
28-06-11, 02:13
Καλησπερα ειμαι κατοχος Αstra J-1.4 ps 140...Χθες καθως πηγα να το βαλω μπροστα διαπιστωσα οτι ειχε μεινει απο μπαταρια... Τα μηνηματα ομως που εβγαζε στο ταμπλο εγραφαν αρχικα Service Stabiliti track και στη συνεχεια αυτο για την χαμιλη μπαταρια.. στη συνεχεια και αφου φωναξα οδηκη να με βαλει μπροστα εβγαλε Service Suspicion το οποιο το εβγαλε αλλες 2 φορες αφου το εβαλα και στη συνεχεια τιποτα...Ασφαλως θα ζητησω απο την αντιπροσωπια αλαγη μπαταρια καθως οπως μου ειπε η οδικη δεν δικαιολογει να εμφανιση προβλημα μεσα σε 8 μηνες απο την αγωρα του... Με τα υπολοιπα ζητημα ομως δεν γνωριζω τι παιζει ξερει κανενας οτιδηποτε να με βοηθησει και τι προβλημα μπορει να εχει δημιουργηθει? Και αν για την εγγυηση πρεπει να μιλησω με την αντιπροσωπια απο την οποια εκανα την αγορα η οποιαδηποτε αλλη καθως το εχω αγορασει απο Κοζανη και πλεον κατοικο Αθηνα?

capthookb
28-06-11, 02:40
Δεν έχεις κανένα πρόβλημα με την εγγύση. Ισχύει για όλες τις αντιπροσωπείες (τουλάχιστον) οπουδήποτε υπάρχουν αυτές. Πρόβλημα η μπαταρία μπορεί να μην έχει, και ίσως να μη στην αλλάξουν. Υπάρχει μια ανάκληση για αναβάθμιση του BCM (body control module). Στην επιστολή που είχαν στείλει έγραφαν πως υπάρχει η πιθανότητα να ξεμέινεις από μπαταρία. Αν δεν έχεις κάνει αναβάθμιση ίσως φταίει αυτό.
Τώρα το Service Suspension το έχει βγάλει και σε κάποιους άλλους εδώ μέσα. Δες εδώ: http://opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=19011

Το service stabiliti track.... δεν εχω ιδέα τι είναι. Είσαι σίγουρος οτι εβγαζε αυτό το μήνυμα; Ίσως να είναι και λόγω χαμηλής τάσης όλα αυτά τα μηνύματα....

piretosX
28-06-11, 11:16
nai auto evgaze eimai poli sigouros... Stability track me Y pantws simainei sta8erothta tou amaksomatos... dld mporei na paizei na 8elei kamia eu8igramish gt exw paratirhsei pws to amaksi feugei ligo deksia alla den exw paei na koitaksw ton aera sta lastixa akoma...Alla gt na to vgalei twra auto to mnm kai min to exei vgalei toso kairo..

Elpizw na exeis dikio kai kai na einai logw ths xamilhs tashs...

MaGeLaNoS
28-06-11, 11:22
μηπως με την χαμηλη ταση της μπαταριας εφαγαν φαπα τα ηλεκτρονικα του οπως πχ το ESP που ειναι για την σταθεροτητα κ εβγαζε αβερτα μηνυματα..λογικα θα το εχει κρατησει σαν βλαβη οποτε θα φανει οταν παει συνεργειο.

piretosX
28-06-11, 12:50
Παιδια μολις γυρισα απο την αντιπροσωπα οι οποιοι μου ειπαν και αυτοι οτι δεν δικαιολογει να μενει απο μπαταρια...Σχετικα με την αναβαθμιση Capthookd μου ειπαν πως εχει γινει και αρχικα θα κοιταξουν κατα ποσο την εχει δεχθει ο εγκεφαλος... Με καθησηχασε σχετικα με τα υπολοιπα μηνυματα και μου ειπε και αυτος πως πρεπει να ειναι λογο της τασης αλλα θα το κοιταξει για παν ενδεχομενο. Τελος μου ειπε οτι αν δεν δει τπτ παμε για αλλαγη μπαταριας. Θα εχω νεοτερα το μεσημερακι...και ελπιζω να ειναι καλα νεα...

capthookb
28-06-11, 23:45
Για ευθυγράμμιση δε νομίζω πως μπορεί να διαγνώσει αν χρειάζεται ή όχι. Αν έχεις flexride, ίσως οι αισθητήρες του αμαξώματος να προκάλεσαν το μήνυμα. Όπως ανοίγεις το καπώ της μηχανής, έχει δεξιά και αριστερά δυο μαύρους αισθητες που μετράνε κάθετη μετατόπιση. Οι υπόλοιποι δεν ξέρω που είναι. Νομίζω υπάρχει ένας πάνω στον πίσω άξονα??

slalom
29-06-11, 00:56
Νομίζω υπάρχει ένας πάνω στον πίσω άξονα??
Αυτός πρέπει να ναι για τα xenon. Υπάρχει αντίστοιχος και μπροστά.

capthookb
29-06-11, 01:25
Ίσως και να εχεις δίκιο.

piretosX
29-06-11, 13:48
Παιδια το πηρα απο την αντιπροσωπια τελικα ειχατε δικιο τα μηνυματα ηταν λογω χαμιλης τασης.... Τωρα για την μπαταρια σε ελεγχους που εκανε μου ειπε πως δεν βλεπει να εχει καποιο προβλημα ετσι μου ξαναεκανε την αναβαθμιση του BCM γιατι μου ειπε οτι πιθανοτατα δεν την ειχε δεχθει ο εγκεφαλος μου ειπε να δω πως θα παει και αν εχω προβλημα παμε για αλλαγη μπαταριας... Τι λετε το χειριστικα καλα το θεμα? Τι πιστευετε πρεπει να κανω? Τωρα σχετικα με την το οτι το αμαξι τραβαει δεξια δεν ηταν λογω πιεσης ελαστικων βασικα αυτο παρατητηθηκε μετα απο ενα φουιτ που ειχα λετε να φταει απο αυτο και να εκανε καμια ζημια και να κοιταξω τη λυση της ευθυγραμμισης μηπως βοηθησει?

MaGeLaNoS
29-06-11, 17:55
Περα απο το τραβηγμα που δεν ξερω που μπορει να οφειλεται ολα τα αλλα πηγαν μια χαρα.Απροβληματιστο απο δω κ περα.