PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρό πρόβλημα με το φίλτρο μικροσωματιδίων

Σελίδες : 1 2 [3]

tigi-7-
20-02-13, 21:04
καλησπέρα παιδιά εκτός απο corsa είμαι και κάτοχος diesel αυτοκινήτου,θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος απο εσάς το συγκεκριμένο προιόν για τον καθαρισμο του dpf http://www.voulis.com/products.asp?id=342 έχω παραγγείλει την συσκευασια με τα 250 ml αλλά δεν γνωρίζω σε τι ποσότητα να το βάλω...help!!!

tsatsaras
20-02-13, 23:32
"Σωστή χρήση θα ήταν η συνεχής προσθήκη στο ρεζερβουάρ ( 1 φιάλη 250 ml σε 300 lit πετρελαίου - περίπου 5 γεμίσματα), προκειμένου να επιτύχουμε συνεχή αποτροπή επικάθισης της αιθάλης, στις κυψέλες συλλογής του φίλτρου DPF."

tigi-7-
21-02-13, 08:18
δηλαδή να ρίξω όλο το περιεχόμενο του στο ρεζερβαουάρ μου(55 λίτρα) και να επαναλάβω την διαδικασία μετά απο 5-6 γεμίσματα? ή να ρίχνω σε κάθε γέμισμα μία ποσότητα απο το συγκεκριμένο?

EPIVITOR
21-02-13, 08:22
Προσωπικα εγω το συγκεκριμενο δεν το γνωριζω και το βλεπω πρωτη φορα.

tsatsaras
21-02-13, 11:59
50ml καθαριστικού στα 60λίτρα πετρελαίου.

tigi-7-
21-02-13, 12:40
tsatsaras....σε ευχαριστώ πολυ

GTC25
21-02-13, 14:02
Προσωπικα εγω το συγκεκριμενο δεν το γνωριζω και το βλεπω πρωτη φορα.

ελληνικο προιον ειναι...αν θυμαμαι καλα!!

tigi-7-
26-02-13, 20:40
τελικά πήρα σήμερα το συγκεκριμένο http://www.voulis.com/products.asp?id=342 προίον αύριο θα το βάλω στην κλιάρα μου και θα σας μεταφέρω εντυπώσεις.thumbs1

EPIVITOR
27-02-13, 08:45
Φιλε tigi-7- να σε ρωτησω...εσυ εχεις corsa c ή D? Γιατι στο προφιλ σου λες για το C...υπαρχει DPF σε corsa c? Δεν το ξερω...

MaGeLaNoS
27-02-13, 09:07
αύριο θα το βάλω στην κλιάρα μου και θα σας μεταφέρω εντυπώσεις.thumbs1

Clio ντιζελ νομιζω εχει το παιδι.

tsatsaras
27-02-13, 09:11
τελικά πήρα σήμερα το συγκεκριμένο http://www.voulis.com/products.asp?id=342 προίον αύριο θα το βάλω στην κλιάρα μου και θα σας μεταφέρω εντυπώσεις.thumbs1

Μην περιμενεις να δεις καμια διαφορά σε κάτι.

tigi-7-
27-02-13, 13:03
Φιλε tigi-7- να σε ρωτησω...εσυ εχεις corsa c ή D? Γιατι στο προφιλ σου λες για το C...υπαρχει DPF σε corsa c? Δεν το ξερω...φίλε ΕPIVITOR το diesel που έχω δεν είναι opel αλλά renault clio 1,5 dci 110 hp FAP ;)

aiva
27-02-13, 13:41
Τα renault όπως και τα mercedes νομίζω έχουν στο DPF τους ένα extra μπεκ που πετάει καυσιμο στο φίλτρο για καλύτερο καθαρισμό ακόμα και σε χαμηλές ταχύτητες μέσα στην πόλη...
έχει ακούσει κανένας κάτι τέτοιο για να μας το επιβεβαιώσει? δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει.. :/

tigi-7-
27-02-13, 20:12
aiva,έχεις απόλυτο δίκιο η ρενό όντως έχει τοποθετήσει εχtra μπεκ στην πολλαπλή,γιάυτο δεν έχουν πρόβλημα καθαρισμού φίλτρουσε συνεχή κίνηση στην πόλη.Όσο για τα mercendes 'opvw kai ta νισσαν φοράνε κινητήρες dci της renault thumbs1

tagma
13-03-13, 22:57
Γειά σας και απο εμένα. Μετά από προσέκτική ανάγνωση των όσον έχουν αναρτηθεί για το θέμα του dpf θα ήθελα να σας καταθέσω και την δική μου προσωπική εμπειρία. Στο astra 1.7 ecoflex που διαθέτω άναψε το σχετικό λαμπάκι αυτοκαθαρισμού στα περίπου 12.000km. Την στιγμή εκέινη η κατανάλωση αρχισε να ανεβοκατεβαίνει, το ίδιο και οι στροφές του κινήρα. Είμουν σταθμευμένος και κρατησα τις στροφές του κινητήρα για περίπου 10λέπτα πάνω από τις 2000 και τελικά το λαμπάκι εσβησε. Μεχρις στιγμής, μετά από 1500km περίπου, δεν μου έχει ξανανάψει. Το κάυσιμο που χρησιμοποιώ είναι αποκελιεστικά v POWER DIESEL και επίσης στα 10.000 km έριξα σε δύο γεμίσματα και ένα βελτιωτικό REDEX (δεν ξέρω εάν εκανα καλά γιατι δεν τσέκαρα εάν είναι συμβατό για diesel που έχουν dpf)
. Τελικά από όλα αυτά που διάβασα έχω μπερδευτεί όσον αφορά τα συγκεκριμένα προιόντα, και δεν ξέρω εάν πρέπει να τα χρησιμοποιούμε ή όχι.
Ξέρει κανείς εάν υπάρχει κάτι επίσημο από τον κατασκευαστή; Προτείνει η opel κάποιο συγκεκριμένο προιόν για diesel με dpf; Τέλος ενά μεγάλο μπράβο στα παιδιά, και κυρίως στον Γρηγόρη μου με μεγάλη υπομονή μοιράζεται μαζί μας τις εμπειρίες του και μας ανοίγει τα μάτια.!!!!!

tigi-7-
14-03-13, 06:42
Γειά σας και απο εμένα. Μετά από προσέκτική ανάγνωση των όσον έχουν αναρτηθεί για το θέμα του dpf θα ήθελα να σας καταθέσω και την δική μου προσωπική εμπειρία. Στο astra 1.7 ecoflex που διαθέτω άναψε το σχετικό λαμπάκι αυτοκαθαρισμού στα περίπου 12.000km. Την στιγμή εκέινη η κατανάλωση αρχισε να ανεβοκατεβαίνει, το ίδιο και οι στροφές του κινήρα. Είμουν σταθμευμένος και κρατησα τις στροφές του κινητήρα για περίπου 10λέπτα πάνω από τις 2000 και τελικά το λαμπάκι εσβησε. Μεχρις στιγμής, μετά από 1500km περίπου, δεν μου έχει ξανανάψει. Το κάυσιμο που χρησιμοποιώ είναι αποκελιεστικά v POWER DIESEL και επίσης στα 10.000 km έριξα σε δύο γεμίσματα και ένα βελτιωτικό REDEX (δεν ξέρω εάν εκανα καλά γιατι δεν τσέκαρα εάν είναι συμβατό για diesel που έχουν dpf)
. Τελικά από όλα αυτά που διάβασα έχω μπερδευτεί όσον αφορά τα συγκεκριμένα προιόντα, και δεν ξέρω εάν πρέπει να τα χρησιμοποιούμε ή όχι.
Ξέρει κανείς εάν υπάρχει κάτι επίσημο από τον κατασκευαστή; Προτείνει η opel κάποιο συγκεκριμένο προιόν για diesel με dpf; Τέλος ενά μεγάλο μπράβο στα παιδιά, και κυρίως στον Γρηγόρη μου με μεγάλη υπομονή μοιράζεται μαζί μας τις εμπειρίες του και μας ανοίγει τα μάτια.!!!!!φίλε μου η όπελ απο οτι ξέρω δεν προτείνει κάποιο προιόν.Εγώ χρησιμοποιώ εδω και μερικές βδομάδες αυτό το προιόν http://www.voulis.com/files/Diesel-Particulate-Filter-cleaner_el.pdf που είναι αποκλειστικά για diesel που έχουν dpf ή FAP. Χρησιμοποιώ την συσκευασία με τα 250 ml.Σε εμένα δεν έχει ανάψει ποτέ το λαμπάκι(renault clio dci 1,5),αλλά το χρησιμοποιώ προληπτικά.

EPIVITOR
14-03-13, 08:27
Περνα αφορμη απο το μνμ του TAGMA και την ερωτηση για τα προσθετα που βαζουμε στα ρεζερβουαρ μας...και θελω να πω την αποψη μου πανω σε αυτα που ισως εχω ξαναπει εδω αλλα δε θυμαμαι...
Υπαρχουν πολλων ειδων καθαριστηκα στο εμποριο αλλα επισημος ναι δεν συνισταται καποιο,αναλογα με το ποιο εταιρεια συνεργαζεται καθε συνεργειο προωθει τα δικα τους προϊοντα,λογικο αυτο...
Απο οτι εχω καταλαβει με την χρηση μερικων απο αυτων ΔΕΝ εχω διαπιστωσει να κανουν ιδιαιτερα καλο θα ελεγα αφου δεν μπορω να καταλαβω κατι προς το καλο εκτος του καθαριστικου για τα μικροβια κτλ του πετρελαιου...
Πιστευα προσωπικα πως με την χρηση τους θα κανει σε μεγαλυτερα διαστηματα καθαρισμους...αλλα δυστηχως καμια διαφορα!!! Κανει στα κλασικα χιλιομετρα οπως εκανε δλδ...
Το μεγαλυτερο προβλημα μας πιστευω ειναι το πως θα κανουμε τα αμαξια μας να ΜΗΝ καθαριζουν τοσο συχνα...
Αν καποιος μαστορα ή δε ξερω ποιος βρει εναν τροπο,ενα προσθετο κατι τελος παντων πανω σε αυτο...ΘΑ ΘΥΣΑΥΡΙΣΕΙ!!!
Μακαρι να ασχοληθει καποιος πολυ πιο προσεκτικα με το θεμα αυτο και να μαθουμε ακομα κατι περισσοτερο!!!

s5zax
14-03-13, 10:47
Oι συχνοι αυτοκαθαρισμοι γινονται εξ αιτιας κακης ποιοτητας πετρελαιου. Τα προσθετα ειναι επιβεβλημενα ειδικοτερα στην Ελλαδα που το ποσοστο αναμειξης diesel με biodiesel ειναι αυξημενο. Η δραση τους θα φανει μακροπροσθεσμα στην αντοχη των μπεκ καθως και στον ολικο φραγμο του dpf. Τα καλυτερα ειναι τα Tunap που τα προτεινει και η Opel αλλα και τα protec.

EPIVITOR
14-03-13, 12:15
Μεχρι τωρα οτι εχω βαλει εγω ειναι της Protec.
Ζαχο υπαρχει τροπος-λυση για να μεγαλωσουν τα διαστηματα καθαρισμου αραγε?Με καποιο update ή τπτ αλλο?

tigi-7-
14-03-13, 15:24
είναι διαπιστωμένο πάντως ότι στα όπελ γίνεται πολύ συχνά ο αυτοκαθαρισμός του dpf πάντως δεν είναι απαραίτητο να είναι κακό αυτό απλά πρέπει να προσεχτεί η διαδικασία.Το δύσκολο είναι να βουλώνουν τα φίλτρα και να υποχρεώνεται ο οδηγός να το πάει για αναγκαστική αναγέννηση....

GTC25
14-03-13, 16:28
παίδες,ας κάνω κι εγώ μια ενημέρωση!κοντεύω τις 20000km χωρίς το παραμικρό πρόβλημα,λαμπάκι δεν έχει ανοίξει πότε εκτός από μια φορά στα 1800km...από πότε ξανά!τα 18000km τα εχω κάνει με χρήση bp diesel και τα αλλά 2000km με revoil.μια φορά έβαλα v-power και απλά δεν ξαναβαζω.επειδή εχω όργανο μέσα που βλέπω τους καθαρισμούς αυτοί γίνονται ανά 800-1000km!σε λίγες μέρες θα κάνω την δεύτερη αλλαγή λαδιών φεύγοντας "οριστικά" από τα gm oil και θα βάλω τα liqui moli 4600!με αφορμή την αλλαγή λαδιών παρηγγειλα και ειδικό καθοριστικό της liqui moli για το dpf αποκλειστικα και λέω να το ρίξω πρώτη φορά προληπτικά!

SotosKon
14-03-13, 18:16
Oι συχνοι αυτοκαθαρισμοι γινονται εξ αιτιας κακης ποιοτητας πετρελαιου. Τα προσθετα ειναι επιβεβλημενα ειδικοτερα στην Ελλαδα που το ποσοστο αναμειξης diesel με biodiesel ειναι αυξημενο. Η δραση τους θα φανει μακροπροσθεσμα στην αντοχη των μπεκ καθως και στον ολικο φραγμο του dpf. Τα καλυτερα ειναι τα Tunap που τα προτεινει και η Opel αλλα και τα protec.
Που μπορουμε να βρουμε αυτα τα προιοντα και ποιο απο την γκαμα τους πρεπει να βαζουμε;

SotosKon
15-03-13, 19:10
http://www.tunap.com/en/news/diesel-particle-filter-clean-instead-of-replace.html
http://www.fahrzeugartikel.de/shop/Betriebs-Pflegemittel--Fahrzeugchemie-Additive/DPF-Reiniger-Russentferner-Asche-Entferner-.html
http://www.fahrzeugartikel.de/shop/Betriebs-Pflegemittel--Fahrzeugchemie-Additive/Additiv-Kraftstoffzusatz-Tunap-DPF-Reiniger-Partikelfilter-Reiniger-Sonde-.html
http://www.vitaraclub.gr/viewtopic.php?f=27&t=19120
http://tunap.gr/

tagma
16-03-13, 11:56
Γεια χαρά. Ενα ενδιαφέρον άρθρο κατα την γνώμη για τα φίλτρα dpf
http://www.theaa.com/motoring_advice/fuels-and-environment/diesel-particulate-filters.html

GTC25
24-03-13, 17:10
δοκιμαστε το ΤΩΡΑ....εξαιρετικο προιον!!
παρα το οτι ειναι ειδικο προσθετο προστασιας του dpf μετα τα πρωτα 50-60 χιλιομετρα καταλαβαινεις πως το μοτερ τραβαει σαν τρελο
ενω σε ηπια οδηγηση δεν ακους τον κινητηρα καθολου....μα καθολου!!!αυτοκαθαρισμο δεν μου εχει κανει ακομη αλλα απο το dashwahk βλεπώ αυξημενη
θερμοκρασια καυσαεριων σε σχεση με πριν που σημαινει καλυτερη καυση!!!\
οσοι πιστοι.....δοκιμαστε το!!!

http://www.autopartscenter.gr/?action=productDetails&pcat_id=28&productID=158

MPAMPIS.1.7D
24-03-13, 18:58
Χρειάζεται να βάλουμε ειδικά πρόσθετα σε τόσα λίγα χλμ, απο όσο θυμάμε ο Γρηγόρης έβαλε στης 190000χλμ και το αυτοκίνητο το δουλεύη το 85% μέσα στην πόλη και από τότε που καθάρισε το DPF δεν είχε ξανά πρόβλημα.

GTC25
24-03-13, 21:52
πρόληψη...η απάντηση μου!

SotosKon
25-03-13, 17:55
Απο που το πηρες και ποσο;

Padelis87
25-03-13, 18:01
mipos kserei kaneis apo ipologisti taksidiou gia astra gtc 2006?

SotosKon
25-03-13, 18:04
Φιλε μου υπαρχει αντιστοιχο ποστ για να κανεις την ερωτηση σου και να παρεις την απαντηση σου...

Padelis87
25-03-13, 18:05
pou?gt proti fora mpaino k den ksero ti ginete re filaraki!!!!

GTC25
25-03-13, 18:12
Απο που το πηρες και ποσο;

διπλα σε σενα....Σερρες,Ν.Σκοπος(Αγρος)!!!
5,5 ευρω!!!βαλτο και θα με θυμηθεις....αλλο δουλεμα του κινητηρα!!!υποσχεται περα απο τον καθαρισμο του dpf και καλυτερη καυση....την κανει!!!thumbs1

SotosKon
26-03-13, 13:16
Εγω ειμαι Ηρακλειο τωρα.Που να το βρω εδω περα;

SotosKon
26-03-13, 14:07
Το βρηκα.Εχει συνεργατη εδω.Πως ειναι ομως η δοσολογια του;

GTC25
26-03-13, 15:35
αν τελικα δεν το βρεις στο ηρακλειο παρε το απο το internet e-agros!!εγω πηρα 3 τετοια και ενα 5λιτρο liqui moli top tec 4600!!μου τα εστειλαν με πορτα πορτα με
επιπλεον κοστος 4 ευρω!!!το προιον ειναι για μεχρι 70 λιτρα πετρελαιο!!εμενα το corsa εχει 40αρι ντεποζιτο και εριξα 180ml απο τα 250ml της συσκευασιας!!!δοκιμασε το και θα με θυμηθεις!!!θα δεις πιο αθορυβη λειτουργια κινητηρα και πιο ζωηρο τραβηγμα!!!αυτοκαθαρισμο δεν μου εχει κανει ακομη παρα τα 300km που το εχω μεσα!!!οταν κανει θα παρατηρησω ποση θερμοκρασια ανεβαζει το dpf σε σχεση με πριν!!!αυτο που βλεπω για την ωρα ειναι μια αυξηση της θερμοκρασιας των καυσαεριων της ταξης των 15-25 βαθμων!!!

SotosKon
26-03-13, 19:36
Ανα ποσα χιλιομετρα πρεπει να το βαζεις;

GTC25
26-03-13, 19:42
ανα 2000Km!!!εγω οταν το πρωτοεβαλα,πριν 300km,ειχα σκοπο να ριχνω ανα 6000-7000km!!!μετα τα αποτελεσματα που νιωθω στην αποδοση λεω καθε 3 γεμισματα,δηλαδη,καθε 2400km να ριχνω μεσα!!!

SotosKon
26-03-13, 19:53
Δεν βλεπω να εχει κανενα απο τα δυο προιοντα που γραφεις.

GTC25
26-03-13, 19:57
εχεις πμ!!!

GTC25
02-04-13, 11:33
ακομη ενα αρθο...το εχω ανεβασει και στο tech info του φορουμ ωστε οποιος επιθυμει να ενημερωνεται ευκολα σχετικα με το dpf!!

Ντίζελ, που πήγαν τα καυσαέρια;

Τι είναι τα φίλτρα DPF ή FAP; Πως περιορίζονται τα NOx; Πως λειτουργούν και τι πρέπει να προσέχει κανείς; Τι κόστος έχουν και σε τι μπελάδες μπορεί να μας βάλει;
Μια φορά και ένα καιρό τα πετρελαιοκίνητα είχαν στιγματιστεί με την ετικέτα των «βρώμικων». Χαρακτηριστικό είναι πως το Euro 1 το 1993 προέβλεπε όριο εκπομπών σωματιδίων τα 0,18 g/km φτάνοντας στα Euro 5 & 6 με όριο τα 0,005 g/km! Τι μεσολάβησε από τότε μέχρι σήμερα; Η τεχνολογία common rail, η επανακυκλοφορία καυσαερίων (EGR), η καλύτερη ηλεκτρονική διαχείριση, η βελτιωμένη υπερτροφοδότηση (Bi-turbo, VTG), τεχνικές στην πλήρωση (κλαπέτα κίνησης για βέλτιστη πλήρωση σε υψηλές rpm) και διάφορες άλλες τεχνολογίες είναι μερικές μόλις από αυτές που ενσωματώνει ένας σύγχρονος πετρελαιοκινητήρας ώστε να αποστασιοποιηθεί από το παρελθόν του και να είναι τόσο καθαρός και αποδοτικός όσο σχεδόν ένας βενζινοκινητήρας. Τι μπορούμε να περιμένουμε στο μέλλον; Πως σας φαίνεται σύστημα ψεκασμού στα 3.000 bar; Μέχρι τότε ας ρίξουμε μια ματιά στα εξαρτήματα στα οποία οι κινητήρες ντίζελ οφείλουν το μεγαλύτερο μέρος της καθαρότητας τους: τους καταλυτικούς μετατροπείς και τα φίλτρα σωματιδίων.

Τι ρύπους εκπέμπουν τα πετρελαιοκίνητα;
Στην θεωρία οι υδρογονάνθρακες αντιδρούν με το οξυγόνο και παράγουν μόνο διοξείδιο του άνθρακα. Ωστόσο, στην πράξη δεν υπάρχει τέλεια καύση και από το άζωτο (Ν) και το θείο (S) παράγονται βλαβερά αέρια όπως είναι το μονοξείδιο του άνθρακα (CO), οξείδια του αζώτου (NOx), άκαυστοι υδρογονάνθρακες (HC), σωματίδια (PM), υδρόθειο (Η2S) κ.α. Τα σωματίδια δημιουργούνται επειδή π.χ. το μίγμα μπορεί να είναι πολύ πλούσιο σε κάποια σημεία του θαλάμου καύσης και να υπάρχει έλλειψη οξυγόνου (τότε η ανάφλεξη είναι ελλιπής), όταν ψεκάζεται κρύο καύσιμο στην φλόγα, όταν η πίεση και η θερμοκρασία είναι μειωμένη κ.α. Αντίθετα, τα NOx παράγονται σε υψηλή θερμοκρασία καύσης.

Πως μειώνεται η εκπομπή ρύπων;
Οι καταλύτες δεν είναι κάτι μαγικό. Είναι εξαρτήματα με υλικά που έχουν τέτοιες ιδιότητες ώστε να δημιουργούν χημικές ενώσεις αλλάζοντας την σύσταση των καυσαερίων τα οποία είναι χημικά παράγωγα της καύσης. Οι διεργασίες που λαμβάνουν χώρα σε καταλυτικούς μετατροπείς είναι η οξείδωση (πρόσθεση οξυγόνου) και η αναγωγή (απόσπαση του οξυγόνου) ενώ στους καταλύτες SCR (Selective Catalytic Reduction) χρησιμοποιείται η μέθοδος της υδρόλυσης (διάσπαση με χρήση νερού) και της θερμόλυσης (διάσπαση με χρήση θερμότητας). Για παράδειγμα σε ένα καταλύτη SCR τα NOx (ΝΟ+ΝΟ2) απελευθερώνουν τα μόρια οξυγόνου ή εξάγονται από αυτά λόγω της ψεκαζόμενου διαλύματος. Συγκεκριμένα, όταν αντιδρούν με την αμμωνία (NH3) δίνουν άζωτο (N) και νερό (Η2Ο).

Πόσους καταλύτες έχει ένα αυτοκίνητο;
Η διάταξη και ο αριθμός των καταλυτικών μετατροπέων σε κινητήρες ντίζελ (οι βενζινοκινητήρες έχουν λιγότερους σε αριθμό και τύπο) ποικίλουν ανά κατασκευαστή. Τα φίλτρα μικροσωματιδίων είναι πλέον στάνταρ (από 1/2011), είναι ανεξάρτητα ή συνδυάζονται σε μία μονάδα με καταλύτη NOx, μπορεί να υπάρξει παραπάνω από ένας οξειδωτικός καταλύτης ενώ πιο πρόσφατη εξέλιξη είναι οι καταλύτες SCR. Οι οξειδωτικοί καταλύτες αναλαμβάνουν την μείωση των εκπομπών HC και CO ενώ το φίλτρο σωματιδίων καθαρίζει τον καταλύτη και οξειδώνει τα NO σε ΝΟ2 (τα τελευταία είναι πιο εύκολα στην εξάλειψή).

Τι τρέχει με το φίλτρο σωματιδίων;
Πρόκειται για ένα καταλύτη που ονομάζεται DPF ή FAP με πορώδες υλικό που αποτελείται α) από κορδιερίτη (φτηνό αλλά ευαίσθητο στην στάχτη, έχει χαμηλή ροή καπνού), β) καρβίδιο σιλικόνης (εύκολο στην τοποθέτηση, μεγάλη ροή καπνού, ευαίσθητο στην στάχτη, ακριβό) και γ) πορώδες μέταλλο (μεγάλη ροή και χωρητικότητα στάχτης, δύσκολο στην επικάλυψη με καταλύτες, ακριβό). Το σημαντικότερο πρόβλημα που παρουσιάζεται σε ένα φίλτρο PM είναι η φραγή του από στάχτη και σωματίδια. Το συγκεκριμένο ζήτημα ξεπερνιέται με την διαδικασία αναγέννησης (αν είστε κάτοχος ντίζελ ανατρέξτε στο manual του αυτοκινήτου σας) που περιλαμβάνει μεταψεκασμούς, προσθήκη πρόσθετων, καταλυτικές επιστρώσεις και χημικές διαδικασίες. Πριν αποκτήσετε ένα πετρελαιοκίνητο καλό είναι να γνωρίζετε τη μέριμνα (κόστος συντήρησης, αντικατάστασης) απαιτεί κάθε φίλτρο αφού υπάρχουν τα απλά φίλτρα σωματιδίων και εκείνα με πρόσθετα (τα οποία έχουν επιπλέον κόστος). Χρησιμοποιείτε πάντα τα λάδια που προτείνει ο κατασκευαστής ώστε να αποφευχθεί το πρόωρο ή βίαιο μπούκωμα του φίλτρου. Το πιο απλό που έχετε να κάνετε είναι να μην κινείστε συνεχώς σε αστικό περιβάλλον και τακτικά (π.χ. κάθε 1.000 km) να οδηγείτε σε ανοιχτό δρόμο ώστε να δημιουργούνται συνθήκες αναγέννησης και να καθαρίζει το φίλτρο.

Πως γίνεται η διαδικασία αναγέννησης;
Η αναγέννηση του PM συνήθως διαρκεί 15-20 min και πραγματοποιείται αυτόματα στον αυτοκινητόδρομο δίχως ο οδηγός να αντιληφθεί κάτι. Το σύστημα αντιλαμβάνεται πως το φίλτρο έχει «μπουκώσει» από έναν αισθητήρα που μετρά συνεχώς τη διαφορά πίεσης μεταξύ της εισόδου των καυσαερίων στο DPF και της εξόδου. Αν διαπιστώσει πως η ροή είναι πιο αργή τότε ο εγκέφαλος αποφασίζει να ψεκάσει επιπλέον μικροποσότητες άκαυστου πετρελαίου η οποία αναφλέγεται μέσα στο φίλτρο. Με άλλα λόγια η υπερβολική θερμοκρασία στο εσωτερικό του φίλτρου είναι αρκετή ώστε να διασπάσει τα μικροσωματίδια και το φίλτρο να επιστρέψει στην κανονική του λειτουργία.
Η διαδικασία της αναγέννησης ξεκινά αυτόματα και ένα σημαντικό πρόβλημα εντοπίζεται στην πιθανή διακοπή της διαδικασίας αυτής. Η μικροποσότητα πετρελαίου ψεκάζεται την στιγμή που η βαλβίδα εξαγωγής είναι ανοιχτή και σε κάθε κύλινδρο ανεξάρτητα για να φτάσει στο φίλτρο με αποτέλεσμα το λάδι να συσσωρεύεται να στομώνει το φίλτρο. Επίσης, όταν για κάποιο λόγο διακοπεί η διαδικασία τότε μέρος της μικροποσότητας ενδέχεται να καταλήξει στο κάρτερ -πρόκειται για μία πολύ σπάνια περίπτωση- και να διεισδύσει στο λάδι του κινητήρα α) μειώνοντας την λιπαντική του ικανότητα και β) η στάθμη του λαδιού ξεπερνά το όριο. Ένας τρόπος για να μην διακοπεί η διαδικασία και να αποφευχθούν δυσάρεστες συνέπειες για τον κινητήρα (από αρρυθμίες μέχρι και «σπάσιμο» μοτέρ) είναι ο οδηγός να ενημερώνεται με μία ένδειξη στο πίνακα οργάνων.
Από την άλλη υπάρχει η εναλλακτική ο ψεκασμός μικροποσότητας για την αναγέννηση να γίνεται από το κύκλωμα χαμηλής πίεσης του καυσίμου πριν τον οξειδωτικό καταλύτη (Bosch Departronic). Αυτού του είδους η αναγέννηση δεν απαιτεί μεταψεκασμούς στον κύλινδρο (άρα δεν αραιώνεται το λάδι, έχουμε μειωμένη είσοδο σωματιδίων) ενώ δεν απαιτείται πρόσθετο υγρό (όπως στα συστήματα SCR).
Αξίζει να σημειωθεί πως το σύστημα FAP της PSA (πρώτη εμφάνιση στο 607) χρησιμοποιεί ένα πρόσθετο που βρίσκεται ενσωματωμένο στο ρεζερβουάρ. Το πρόσθετο μειώνει δραματικά το χρόνο αναγέννησης (3-5 min) και εγχύεται αυτόματα σε κάθε ανεφοδιασμό. Αυτό σημαίνει πως κάθε ανεφοδιασμός καλό είναι να γίνεται προς το άδειασμα του ρεζερβουάρ ειδάλλως εξαντλείται πιο γρήγορα το πρόσθετο (δεν κοστίζει και λίγο). Μία λεπτομέρεια είναι πως τo σύστημα FAP με πρόσθετο με ακροφύσιο ψεκασμού (διακρίνεται σε μαύρο δοχείο όπως στο 607) δεν ανεφοδιάζεται αλλά αντικαθίσταται με νέο στα 80.000 km! Σε άλλες περιπτώσεις (όπως στα Citroen C4, C5 και στα Peugeot 307, 407, 807 κ.α.) το λευκό δοχείο έχει μηχανική μονάδα ψεκασμού και απαιτεί την προσθήκη μόνο πρόσθετου. Σε άλλα φίλτρα DPF (όπως αυτά του Opel Corsa 1.3 DTE, Fiat 1.3 Multijet κ.α.) δεν υπάρχει υγρό και ο καθαρισμός του φίλτρου γίνεται αυτόματα όπως αναλύσαμε παραπάνω.

Πως λειτουργεί το σύστημα SCR;
Υπάρχει αναλυτικό άρθρο εδώ. Ο καταλύτης SCR χρησιμοποιεί με ψεκασμό ένα αμμωνιούχο διάλυμα (AdBlue) για να μειώσει την εκπομπή των NOx. Τα μειονεκτήματα του AdBlue είναι ότι κρυσταλλώνεται και παγώνει εύκολα (αφού αποτελείται από νερό στο μεγαλύτερο μέρος του) αλλά υπάρχουν ειδικοί θερμαντήρες (στην αντλία, στο δοχείο αποθήκευσης, στο σωλήνα) για ξεπάγωμα. Στην περίπτωση που το υγρό αδειάσει ο οδηγός ειδοποιείται και μπορεί να το συμπληρώσει ο ίδιος (συνήθως βρίσκεται η τάπα στο χώρο αποσκευών). Αν δεν το κάνει έγκαιρα τότε ο κινητήρας δεν παίρνει μπροστά!

Τι γίνεται στην πραγματικότητα;
Καταρχήν δεν θα πρέπει να σας τρομάζουν τα παραπάνω αφού με σωστή χρήση και μέριμνα το φίλτρο του πετρελαιοκίνητου αυτοκινήτου σας δεν θα έχει πρόβλημα· εκτός και αν είστε άτυχος. Αν τελικά σας… πιάσει το κακό μάτι και τεθεί ζήτημα αντικατάστασης ή αλλαγής φίλτρου δυστυχώς τον πρώτο λόγο έχει η τσέπη μας καθώς το κόστος ξεκινά περίπου από 700-800 € και ανάλογα με το μοντέλο μπορεί να ξεπεράσει τα 1.500€. Σίγουρα θα γνωρίζετε αρκετούς που όταν έρθει η ώρα αντικατάστασης του καταλύτη σε ένα βενζινοκίνητο προτιμούν… aftermarket λύσεις (ακόμη και αν αυτό σημαίνει κατάργηση του καταλύτη με «απλή σωλήνα»). Στα πετρελαιοκίνητα τα πράγματα είναι ακόμη πιο ζόρικα λόγω του υψηλότερου κόστους με το «πράσινο» προφίλ του κινητήρα να πηγαίνει περίπατο περιφρονώντας την επινοητικότητα του όλου καταλυτικού συστήματος. Και αυτό διότι όταν φτάσει η στιγμή της συντήρησης ή αλλαγής φίλτρου ή καταλύτη με μία καλή χαρτογράφηση που να ξεγελά την πίεση και διάφορα άλλα ο πετρελαιοκινητήρας μπορεί να λειτουργεί μια χαρά και ας μην γνωρίζει πως η εκπομπή των ρύπων του δεν θα είναι ποτέ η ίδια όπως και πριν…

MPAMPIS.1.7D
02-04-13, 21:26
Πολύ καλό και ενημερωτικό για μας τους ντιζελάδες.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΡΗΤΤΑΣ
23-04-13, 18:29
καλησπερα φιλε.βγαλε το φιλτρο για να σωθεισ.εγω αυτο εκανα και ολα παρα πολυ καλα.εχω κανει 30.000 χιλιομετρα και ειμαι οκ,και πιο καλη καταναλοση εχω.φυσικα εβαλα προγραμα οταν το εβγαλα το φιλτρο.

tsatsaras
23-04-13, 18:48
Πως το προγραμματισε? Δεν έχεις λαμπάκια και σφάλματα? ΚΤΕΟ περνάς?

tasos.hadjopoulos
23-04-13, 19:35
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα Astra 1.3 CDTI εδώ και δύο χρόνια και μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Όταν ανεβαίνω ανηφόρες κάποιες φορές το αυτοκίνητο τρέμει και αισθάνομαι έντονη απώλεια ισχύος.
Η αντιπροσωπεία εδώ στη Ρόδο λέει ότι φταίει το φίλτρο μικροσωματιδίων και δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
Το θέμα είναι ότι το αυτοκίνητο έκανε αυτόματο καθαρισμό Κυριακή και Δευτέρα πάλι τα ίδια. Έχει κάποιος φίλος να προτείνει κάτι;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΡΗΤΤΑΣ
23-04-13, 19:49
ουτε λαμπακια ουτε σφαλματα εχω.για το κτεο δεν το ξερω ακομα.πηγα εκει φυσικα χωρεισ φιλτρο μου εβγαλε το προγραμα μου και μου εβαλε ενα αλλο προγραμα που του το εστειλαν απο αυστρια με μαιλ.που δεν διαβαζει ο εγκεφαλοσ για φιλτρο και ολα οκ.

tsatsaras
23-04-13, 20:15
Σου ανέβασε και τις επιδόσεις ή σου έβγαλε μόνο το φίλτρο? τιμη?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΡΗΤΤΑΣ
23-04-13, 20:23
καλητερο τραβιγμα και πριν τησ 2000 στροφεσ και καλυτερι καταναλοση.η τημη ειναι 250 ευρω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΡΗΤΤΑΣ
23-04-13, 20:26
το παληκαρη ειναι κοριφη σου λεω.

tsatsaras
24-04-13, 19:09
από κάπνα πως είναι? Γίνεται να μάθουμε αν περνάς ΚΤΕΟ μετά από αυτή την επέμβαση? Την EGR μπορεί να την απενεργοποιήση? Εγώ που είμαι στον Νομό Κοζάνης πως θα γίνει η δουλειά?

moikanos
23-07-13, 07:47
Καλημερα...Πριν τρεις εβδομαδες εκανα προγραμμα στο corsa 1.3 dti για μειωση καταναλωσης και καλυτερη καυση "οπως μου ειπαν"...Μετα απο μια εβδομαδα το αμαξι μπουκωσε τερμα...δεν πηγαινε καθολου με αποτελεσμα στο τελος να το σβησω πανω στα δεξια του δρομου...Την επομενη μερα μετα και αφου ειδαμε το φιλτρο off το αλλαξα βαζοντας καινουργιο...Μετα απο μια εβδομαδα καλης λειτουργιας...παλι Off...το dpf...παλι τερματησε...
Εβγαλα το προγραμμα...το εκανα εργοστασιακο και τωρα ψαχνω να βρω τι μπορει να φταιει για την ιδια βλαβη...εστειλα το παλιο φιλτρο στον Λαγκαδα στον Φωτη για να μου πει την γνωμη του και απο που να ξεκινησω...
Εχει κανενας αποψη...?...

doumtsislaz
23-07-13, 09:14
Καλημέρα, έχω astra 1.3 cdti με dpf είναι μοντέλο ΄07 το πήρα το ΄11 με 92000 χλμ κι έχω κάνει 50000 χλμ και απ΄ ότι θυμάμαι το λαμπάκι για τον αυτοκαθαρισμό έχει ανάψει 4 ή 5 φορές στα 2 χρόνια.

EPIVITOR
23-07-13, 16:42
Εβαλες καινουργιο DPF αν καταλαβα καλα? Απο που το πηρες? μαρκα,τυπο τιμη?
Το παλιο σου τι το εκανες?
Πιστευω θα σου πει ο Φωτης τι και πως...θελει να του λες αληθειες για να σε κατατοπιζει καταλληλα.

Moikanos μου χες στειλει και μνμ ρε φιλε καποια στιγμη και το ειδα μετα απο χρονια νομιζω...πωωωω ειμαι τραγικος! Συγνωμη!!!

moikanos
24-07-13, 06:47
Καλημερα...Ναι εβαλα καινουργιο dpf και παει και αυτο...Το πηρα 600 euro και ειναι original...Απο που δεν ξερω γιατι το πηρε ο μηχανικος μου...Γρηγορη το παλιο το εστειλα στον Φωτη και μου εκανε αναλυση...Σημερα θα παραλαβει το καινουργιο να το κανει ξανα καινουργιο...απο οτι ειπε κατα 95% ειναι κανενα μπεκ το προβλημα γιαιτ βρηκε ακαφτο πετρελαιο...Μου ειπε επισης να δω την προθερμανση και ενα κοκκαλινο κολλαρο πανω στην εισαγωγη...Αυτα τα ειδαμε και ειναι ο.κ..περιμενω σημερα την απαντηση απο τα μπεκ και θα επανελθω...Μια ερωτηση...οταν το αμαξι κανει αυτοκαθαρισμο πρεπει να αναβει λαμπακι ή ειναι αναλογα την εκδοση..?...εγω οσο καιρο το εχω το αυτοκινητο δεν εχω παρατηρησει αυτοκαθαρισμο εκτος απο την επομενη μερα μετα το προγραμμα που του ειχα βαλει...

EPIVITOR
24-07-13, 07:55
Αναλογα το μοντελο αν καταλαβα καλα, στο δικο μου πχ δεν αναβει τπτ και το καταλαβενω μονο απο την αυξημενη καταναλωση...
Πολυ φθηνα το πηρες το καινουργιο σου θα ελεγα...αλλα οκ εσυ ξερεις τι ειναι.
Πες μας νεοτερα οταν θα χεις.

kohatzim
24-07-13, 16:09
Αναλογα το μοντελο αν καταλαβα καλα, στο δικο μου πχ δεν αναβει τπτ και το καταλαβενω μονο απο την αυξημενη καταναλωση...
Πολυ φθηνα το πηρες το καινουργιο σου θα ελεγα...αλλα οκ εσυ ξερεις τι ειναι.
Πες μας νεοτερα οταν θα χεις.
Δε νομίζω ότι είναι έτσι.
Στον μικρό αυτοκαθαρισμο το καταλαβαίνουμε από την αυξημένη κατανάλωση.
Όταν όμως το φίλτρο φτάσει στα μαύρα του τα χάλια τότε ανάβει το λαμπακι κ μάλιστα είναι απαγορευτικό να σβήσεις τον κινητήρα εκείνη τη στιγμή. Το λέει κ στο εγχειρίδιο. Έτσι έγινε κ στον moikano. Αν ήταν ανάλογα την έκδοση δε θα του άναβε ούτε αυτήν τη μια φορά.

Υ.Γ. πάντως θυμάμαι κάτι συζητήσεις για το κόστος του dpf εξωπραγματικες.

EPIVITOR
24-07-13, 17:34
Εχω 219.000+...ΠΟΤΕ δε μου αναψε λαμπακι την ωρα του καθαρισμου και το χω ξαναπει...ΠΟΤΕ!!!
Καθαριζει περιπου ανα 400-500κμ επειδη κινουμε αργα και με μικρες ταχυτητες μεσα στην πολη λογο των μαθηματων, επισης θεωρω πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μικρος και μεγαλος καθαρισμος αλλα ειναι ΕΝΑΣ μοναδικος...
Οσο αφορα την τιμη ενος καινουργιου DPF οταν ειχε παρουσιαστει το προβλημα σε μενα η τιμη που μου ειπαν ηταν περιπου στα 3.000€ μαζι με εναν αισθητηρα που εχει το ΔΙΚΟ ΜΟΥ DPF, οποτε καπου εκει ηξερα πως ειναι οι τιμες, εχουν βγει ομως στην αγορα ακομα και Κινεζικα DPF εμαθα σε πολυ χαμηλες τιμες,δε ξερω ποσο και ουτε προκειτε να εβαζα τετοιο DPF οσο φθηνο κι αν ηταν, οποτε λογικο να υπαρχουν επιλογες λογο ποιοτητας προφανως.
Μικρη επαναληψη ηταν αυτα απο μενα και για το ΔΙΚΟ ΜΟΥ ξαναλεω αμαξι και DPF...

kohatzim
24-07-13, 22:37
Οκ δεν ήξερα ότι το είχες αναφέρει εσύ απλά κάτι τέτοιο θυμόμουν. Το αποκλείεις δηλ να μην χρειάστηκε ποτέ αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει μεγάλος αυτοκαθαρισμος;
Πάντως κ στον φίλο ποιο πάνω μια φορά λέει ότι άναψε όταν βγήκε τελείως off.
Τώρα που το έψαξα λίγο παραπάνω κατάλαβα ότι το λαμπακι ανάβει αν διακόψεις την αναγέννηση αρκετές φορές.

Δε ξέρω τι παίζει υποθέσεις κάνουμε. ..

moikanos
26-07-13, 17:31
Σημερα πηρα το αμαξι...ελεγχτηκαν τα μπεκ και ηταν αρκετα ζορισμενα απο οτι μας ειπαν λογω των αυξημενων πετρελαιων που ειχε το αμαξι μετα το προγραμμα...αλαχτηκε ενα μακρυ κολαρο που παει απο το intercooler στην εισαγωγη (ή εξαγωγη δεν θυμαμε ακριβως) που ειναι απο την μερια του οδηγου...αυτο το κολλαρο μας ειπαν οτι ραγιζει στην πλαστικη στροφη που εχει για να κουμπωσει στην εισαγωγη ή στην μερια που παει στο intercooler στο κουμπωμα του και το αμαξι παιρνει αερα και δεν κανει καλη καυση...Το μανισιο κολλαρο ειναι απο λαστιχο με μια μικρη πλαστικη στροφη στην εισαγωγη, τωρα η οπελ το βγαζει σχεδον ολοκληρο πλαστικο με ενα μικρο κομματι λαστιχο στο κουμπωμα του intercooler...και κοστιζει 260 EURO ΠΑΡΑΚΑΛΩ |($%^%$^%\)...Ηρθε το φιλτρο απο τον κ. Φωτη στον Λαγκαδα σαν καινουργιο και ελεγξαμε και τις προθερμανσεις και ηταν μια χαρα. Ολα αυτα που καναμε μας τα προτεινε ο Φωτης που καθαρισε το φιλτρο dpf μετα απο την αναλυση που εκανε στο παλιο φιλτρο και πιστευω οτι η δουλεια μας εγινε...θα μας δειξει το μελλον...παντως για την ωρα το αμαξι ειναι καλα...Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ακομα ειναι αν την "ζημια" την εκανε το προγραμμα ή απλα την επιταγχυνε...Το ιδιο προγραμμα το εχει και φιλος σε ενα ASTRA CDTI και δειχνει να ειναι ολα καλα για την ωρα...εχετε αποψη εσεις...?Θα με ενδιεφερε η γνωμη σας ...

SotosKon
26-07-13, 17:51
Παιδια ο κουμπαρος μου εχει το astra h cdti '08 και εδω και περιπου 1000 χιλ το κυκλοφορει αναγκαστικα με μια χαλασμενη προθερμανση γιατι περιμενει απο την opel να του την φερουν και να την περασουν στο αμαξι.Στο δουλεμα του αυτοκινητου δεν καταλαβαινεις καποια διαφορα.Υπαρχει περιπτωση να κανει ζημια στο dpf μεχρι να αλλαχθει η προθερμανση;

GTC25
26-07-13, 18:15
δεν ειμαι μηχανικος αλλα απο οσο ξερω οχι....δεν κανει κακο!!!

EPIVITOR
26-07-13, 20:32
ΟΧΙ η προθερμανση ειναι μονο για να παρει μπροστα το αμαξι και ΔΕΝ επηρεαζει την καυση αφοτου παρει...οποτε κανενα θεμα με το DPF λεω και εγω. Ασε που τα δικα μας και με 3 καμμενες προθερμανσεις θα παρουν μπρος λογο πολυ υψηλης πιεσης του κομo ρειλ...
Ρωτησες τον Φωτη αν το εχτρα προγραμμα επαιξε το ρολο του???

moikanos
29-07-13, 20:18
Για την προθερμανση μου το ειπε ο Φωτης σαν ενα απο τα θεματα που θα ψαξουμε....Για το προγραμμα δεν το ρωτησα αν φταιει αλλα ολα τα αποτελεσματα αυτο δειχνουν...Μετα απο δυο Σαββατοκυριακα που γυρναω στο σπιτι με γερανο μαζι με την οικογενεια γυρισα επιτελους κανονικα αυτη την κυριακη...Σημερα (Δευτερα) μετα απο 400χλμ πηγα ξαναειδα την πληρωση του dpf και ειναι σχεδον μηδεν...Τα kpa (η πιεση καυσαεριων στο dpf) ειναι 3 ρελαντι και 6-8 στις 3500 στροφες...πριν ηταν 98-100..!!!!!....Ολα αυτα αφου το προγραμμα -εχει παει περιπατο...Η αληθεια ειναι οτι το εκανα για περισσοτερη οικονομια την οποια κανει και ειναι αρκετη..αλλα καλυτερα να γυρναω σπιτι φυσιολογικα...:-)%

MPAMPIS.1.7D
29-07-13, 23:04
Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να πειράζουμε την λειτουργεία του κινητήρα ειδικά εμείς που έχουμε τα DPF ο κατασκευαστής τον έχει ρυθμίση μετά από πολλές δοκιμές για να πετύχει οικονομία, χαμηλούς ρύπους, και να δουλεύει το μοτερ αξιόπιστα. Ο Γρηγόρης που έχει σχολή οδηγών και το δουλεύει πολύ μέσα στην πόλη έχει 130000χλμ μετά τον καθαρισμό που έχει κάνει στο DPF και δεν ξαναείχε πρόβλημα με το φίλτρο. Μην τα πειράζετε με προγράματα και π@π@ριες βάλτε καλό πετρέλαιο και χαρείτετα πηγαίνοντας βόλτες.
Πάντα φιλικά.

EPIVITOR
30-07-13, 08:38
Ολα καλα προς το παρον αλλα μαλον ηρθε η ωρα να ξαναπαω για καθαρισμα...για να δουμε...

MPAMPIS.1.7D
30-07-13, 21:45
Αν δεν κάνει πιο συχνά καθαρισμό (400 - 500χλμ) απο το φυσιολογικό γιατί και μένα τόσο τους κάνει και ας το πάω συνέχεια πορεία τώρα το καλοκαίρι, νομίζω ότι δεν χρειάζεται. Εχεις παρατηρήσει κάτι το ασυνήθιστο;

GTC25
31-07-13, 01:11
δεν ειναι απολυτο οτι θα κανει ανα 300-400km αυτοκαθαρισμο!!!
π.χ χτες εκανα ταξιδι λευκαδα-αθηνα-λευκαδα....συνολο 850km ολα με a/c και μετα το ριο 140-150km/h με 3 ατομα και φορτωμενο αρκετα και δεν εκανε ουτε εναν!!
σε επαρχιακο δικτυο που τα οι ταχυτητες ειναι μειωμενες τοτε,ναι,ανα 400-500km κανει αυτοκαθαρισμο!!!

olram
31-07-13, 08:53
Εχω παρατηρήσει ότι όταν βάζω Vpower Diesel (απο Shell) ο αυτοκαθαρισμός γίνεται σε πιο αραιά διαστήματα σε σύγκριση με το απλό Diesel

EPIVITOR
12-08-13, 15:24
Μετα απο ενα mail που ειχα στειλει στη σελ μου δωσαν αυτην την απαντηση...
Το Shell V-Power Diesel περιέχει 7% biodiesel...για ολα υπαρχει εξηγηση+λυση...

GTC25
12-08-13, 17:20
Μετα απο ενα mail που ειχα στειλει στη σελ μου δωσαν αυτην την απαντηση...
Το Shell V-Power Diesel περιέχει 7% biodiesel...για ολα υπαρχει εξηγηση+λυση...

αρα????

EPIVITOR
12-08-13, 17:29
Η εστω και μικρη ποσοτητα bio-diesel αρκει πιστευω με την παροδο των χρονων να κανει τη ζημια της, απλα οχι τοσο γρηγορα.

GTC25
12-08-13, 18:08
πολυ σωστα.....μηπως να αλλαξεις πετρελαιο????pardon1

EPIVITOR
12-08-13, 19:21
Ποιο εχει λιγοτερο bio-diesel?

GTC25
12-08-13, 21:42
από όσο ξέρω(ανεπίσημα) το μόνο πετρέλαιο που έχει βιοντιζελ είναι το v-power.το είχα γράψει από την πρώτη στιγμή αλλά όσοι απάντησαν δεν συμφωνούσαν.επίσης ξέρω πως σταδιακά η χρήση βιοντιζελ θα περάσει και στο "απλό"πετρελαιο.

EPIVITOR
13-08-13, 10:37
Γιατι εχω την εντυπωση πως ολα τα πετρελαια εχουν ποσοστο vio-diesel εγω ομως...και πως απλα το v-power εχει το λιγοτερο ποσοστο? Μπορει καπου να τα βρουμε τα στοιχεια αυτα επισημα?

MPAMPIS.1.7D
13-08-13, 13:19
Μόνο αν μας πει κάπια εταιρία πιστοποιημένα ότι έχει λιγότερο από 7% βιοντίζελ ή καθόλου θα αλλάξω πετρέλαιο, προς το παρόν όλοι οι ταξιτζήδες φωνάζουν ότι το v-power diesel είναι το καλύτερο πετρελαιο που έχει η Ελλάδα. Ας μας διαψεύσει καπιος επαγγελματίας;

GTC25
13-08-13, 23:11
κανε μου μια χάρη.δες το τελικό σιλανσιε αν έχει μαυρίσει?

MPAMPIS.1.7D
14-08-13, 00:01
Δεν έχει καθόλου μαυρίλα και στο σερβις που έκανα το κοίταξε και ο μηχανικός και μου είπε ότι δεν έχει καθόλου αιθάλη και ότι κανει καλή καυση ο κινητήρας. Είναι ακόμα πολλή νωρίς έχω 38000χλμ μετά τις 200000χλμ θα δούμε αν θα κολλήση καμιά egr και αν θα καθαρίσουμε την πολαπλή εισαγωγής.

a6848
15-08-13, 23:32
http://library.tee.gr/digital/kdth/kdth_3460/kdth_3460_lois.pdf

larrykotsikas
20-08-13, 14:25
Το Corsaki που έχω απο 01/01/2012 (πετρέλαιο 1,3) με 48.000 (μέχρι τώρα ) δεν μου έχει ανάψει ποτέ για αυτοκαθαρισμό - οδήγηση νορμαλ μεχρι 2.000-2.500 στροφές στις αλλαγές , αλλα που και που όταν κάνει ταξιδάκι στην εγνατια πάει με 180km/h για ένα τέταρτο με εικοσαλεπτο (αυτό μια φορα το εξάμηνο) , και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα (τα σερβις κανονικά στην ώρα τους και λάδι-φίτλρο ανα 10.000km.

tsatsaras
10-09-13, 08:16
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΡΗΤΤΑΣ έχουμε κανένα νεότερο με την αφαίρεση του φίλτρου?
ΚΤΕΟ πήγες τελικά? Ντουμάνι βγάζει?

tsatsaras
10-09-13, 08:16
Απάντησέ μου στο κατάλληλο θέμα (αφαίρεση dpf (http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?20587-%C1%F6%E1%DF%F1%E5%F3%E7-DPF&highlight=%E1%F6%E1%E9%F1%E5%F3%E7+dpf)).

Madmax5
19-09-13, 16:46
Καλησπέρα παιδιά, είμα κι εγω ένας κάτοχος Opel corsa d 1,3 ecoflex του 2012. Έχω κάνει 13,700χλμ και θέλω τη γνώμη σας. Έχοντας διαβάσει το forum κατάλβα ότι το φυσιολογικό για να γίνει καθαρισμός στο φίλτρο είναι 300-400χλμ. Και όντως τις πρώτες φορές που έβαλα πετρέλαιο μου έκανε 2 καθαρισμούς το ντεπόζιτο, δλδ περίπου στα χιλιόμετρα που λέτε. Αυτό σταδιακα ανέβαινε με αποκορύφωμα στα τελευταία 2 γεμίσματα να κάνε μέχρι και 6-7 φορές!!! δλδ κάθε 100 χλμ περίπου. Το καλό είναι ότι πάντα αφήνω να τελειώσει ο καθαρισμός και μετά το σβήνω. Όμως μου έχει τύχει 2 φορές στα τελευταία γεμίσματα και αφού ολοκληρώσει τον καθαρισμό μόλις το ξαναβάλω μπροστά την επόμενη μέρα ξανακάνει καθαρισμό κατευθείαν, πράγμα που μου φαίνεται περίεργο όπως καταλαβαίνετε!!! Μήπως έχετε εσείς καμια ιδέα του τί πρέπει να κάνω; Μήπως φταίνε και τα λάδια που πρέπει να αλλάξω σιγα σιγά; μήπως πρέπει να πάω να το κοιτάξουν; Είμαι ολίγον τι ανίδεος και θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας!

GTC25
19-09-13, 16:59
πως καταλαβαινεις οτι κανει καθαρισμο???

Madmax5
19-09-13, 17:17
πως καταλαβαινεις οτι κανει καθαρισμο???

Ανεβαίνει η κατανάλβση, αλλάζει ο ήχος του κινητήρα γίνεται πιο τραχύς και δε σβήνει στο φανάρι.

EPIVITOR
20-09-13, 08:12
Αρκετα περιεργο να σου το κανει ανα 100κμ που λες φιλε...δεν ξερω τι μπορει να φταιει εκτος του αν εχει ηδη βουλωσει τοσο μα τοσο πολυ ηδη που ειναι πολυ νωρις για τα χιλιομετρα που εχεις ομως...πανε δες τον κορεσμο του φιλτρου σε μια αντιπροσωπια να παρεις μια ιδεα τι παιζει...

GIORTSI
27-09-13, 14:30
Αρκετα περιεργο να σου το κανει ανα 100κμ που λες φιλε...δεν ξερω τι μπορει να φταιει εκτος του αν εχει ηδη βουλωσει τοσο μα τοσο πολυ ηδη που ειναι πολυ νωρις για τα χιλιομετρα που εχεις ομως...πανε δες τον κορεσμο του φιλτρου σε μια αντιπροσωπια να παρεις μια ιδεα τι παιζει...

Φιλοι καλημερα
ψαχνοντας στο INTERNET κατι για το προβλημα μου, βρηκα το FORUM και καταλαβα οτι το θεμα "φιλτρο μικροσωματιδιων" τυραναει πολυ κοσμο !
Να τα παρω με τη σειρά , αν δεν σας κουράζω
Αγορασα corsa ecoflex τον 03/2013 και καθε μερα που περνουσα με το αμαξι, ενοιωθα και πιο ενθουσιασμενος και ικανοποιημενος απο την επιλογη μου.
Για μένα
ΜΕΙΟΝ
-ο θόρυβος του (το ήξερα, είχα κάνει TEST DRIVE)
-η πολυ μαλακη αναρτηση του και τα κατα συνεπεια και τα φρενα του (δεν ειναι για πολλες γρηγοραδες, αλλα πολυ ανετο τις υπολοιπες στιγμες)
-η "καμμια σχεση με τα χαρτια του" ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ που μετρωντας τα λιτρα που "ελεγε" οτι εβαζε το βενζιναδικο ειναι 5,8 lt/100 χωρις A/C , 6,2 lt/100 με A/C , μετα απο 10.000 km.
ΥΠΕΡ
-οι επιδοσεις του
-οι χωροι του (χωρα ολη την οικογενεια , 2 γιοι 1,8μ στο πισω καθισμα χωρις διαμαρτυριες)

ΟΥΤΕ ΛΑΜΠΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΩΣ ΤΑ 8.000Km

Και μιά μέρα σε ανηφορα , αλλαγη απο 3η σε 4η στις 2100 στροφες, πάτημα στο γκάζι να ξεφυγω απο το διπλανο φορτηγο , και ο κινητηρας αρχιζει να κανει "ΔΙΑΚΟΠΕΣ" ,τρεμει, μενει απο ροπη ,πεφτουν οι στροφες,
αλλαζω ξανα σε 3η , και συνεχιζει να δουλευει κανονικα.
Υποθετω εκεινη τι στιγμη οτι ειναι κατι τυχαιο, αλλα αυτη η συμπεριφορα γινεται πλεον η μονιμη κατασταση του αυτοκινητου.
Μου εχει τυχει και να ανεβαινω ανηφορα με τριτη και ενω ανεβαζει στροφες, μετα τις 3.500 στρ. να μεινει.
Ερωτηση στο συνεργειο της OPEL , ελεγχος στο computer, φιλτρο μικροσωματιδιων στο 71% και απαντηση : "μαλλον" κανει καθαρισμο του φιλτρου εκεινη τι στιγμη.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, ΟΥΤΕ ΛΑΜΠΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!

ΣΥΜΒΟΥΛΗ !
να το πηγαινω επι ωρα σε ανοιχτο δρομο με γκαζι για να καθαρισει , γιατι το οδηγω πολυ στην πολη (σε 6 μηνες, 12.500 km, ζωντας σε νησι, τα εκανα μεσ'την πολη !)

Λογω δουλειας το καλοκαιρι παυω να επισκεπτομαι το συνεργειο και να ασχολουμαι με το θεμα.
Παρατηρω παντως να συμβαινει, μετα απο σχετικα γρηγορη οδηγηση επι περιπου 50 λεπτα σε ανοιχτο δρομο, να συναντω ανηφορα , να παταω γκαζι και ο κινητηρας να "ρεταρει"
(τι στο καλο , δεν του εφτασε να καθαρισει ?)
Η κατασταση φτανει πλεον , με 3 ατομα στο αυτοκινητο, μολις ανηφοριζει ο δρομος και παταω γκαζι το αμαξι να μενει !
Φτανω λοιπον τα 12.500 km.
Καποια στιγμη αναψε και ενα "Insp 2 " πριν φανουν τα χιλιομετρα στο αναμα.
Κλεινω ραντεβου στο συνεργειο, το ελεγχουν στο computer και δειχνει το φιλτρο στα 91%.
Η γνωμη τους ειναι οτι τι στιγμη που γινεται αυτο το "χασιμο" του κινητηρα γινεται καθαρισμος και επειδη εγω του παταω γκαζι , μπερδευεται και δεν ξερει τι να κανει !
Οποτε αφηνοντας εγω το γκαζι ,ξεμπερδευεται, και δουλευει κανονικα (μεχρι να ξαναμπερδευτει).
Να σημειωσω οτι αυτη η ανωμαλια γινεται :
παντα σε ανηφορικο δρομο, ποτε σε ισιο δρομο ,
παντα απο 3η και πανω στο κιβωτιο,
ποτε μεσα στην πολη αλλα πολλες φορες αμεσως μολις βρεθω σε ανοιχτο δρομο.

Μου λενε λοιπον οτι πρεπει να γινει χειροκινητα ο καθαρισμος, αλλα θα χρειαστεί αλλαγή λαδιων, κοστος 91€ .
(το βρισκω και λογικο μετα απο 12.500 km αντι για 15.000 km που λεει ο κατασκευαστης, με δεδομενα και τα χαλια καυσιμα μας, να χρειαστει κατι.)

Το κανουμε, ξαναελεγχουμε το φιλτρο, στο 31%.
Την μεθεπόμενη μέρα το πρωι , μετα απο 80km ,τυχαινω ξανα στην ιδια ανηφορα, ανεβαινω με 3η γρηγορα και ξαναμενει !
Κατ'ευθειαν στο συνεργειο, φιλτρο στο 69% !
Το παιρνει να το οδηγησει ο μηχανικος για περιπου 30 λεπτα σε ανοιχτο δρομο, επιστρεφει , φιλτρο στο 73%.
ΠΕΡΑΙΤΈΡΩ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ : " ΑΣΤΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ"
Για ολα τα παραπανω ξαναλεω " ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΠΑΚΙ"

Συνεχισα με ερωτηση στην OPEL στην Αθηνα , οπου με ενημερωσαν οτι "ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ" και οτι υπευθυνα ειναι τα κατα τοπους Συνεργεια .
Υποσχεθηκαν πάντως να ερευνήσουν .

ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ? ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ !

Διαβαζω λοιπον στο FORUM για την τυρανια που εχετε πολλοι με το ΦΙΛΤΟ ΜΙΚΡΟΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ , καποιοι ανεφερετε και μειωση ροπης, αλλα εγω δεν μιλαω για μειωση.
Μιλαω για πληρη απωλεια ροπης, το αμαξι τρεμει, χανει ταχυτητα, αν θυμαται κανενας παλιος, συμπεριφορα που ειχε αμαξι με ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ οταν επαιρνε λιγα νερα σε εντονη βροχη.
αφηνω το γκαζι να πεσουν οι στροφες, το ξαναπατω μαλακα και ολα καλα, μεχρι να το ξανακανει ΞΑΦΝΙΚΑ.

Θα ηθελα να ξερω αν καποιος φιλος εχει παρομοια εμπειρια με το δικο του diesel, καθως και τη γνωμη σας για τη συγκεκριμενη συμπεριφορα , γιατι εμενα μου μοιαζει με προβλημα,
αφου δεν υπαρχει καμμια ειδοποιηση για καθαρισμους και τα ρεστα, και θελω να το προλαβω στην εγγυηση .

Ευχαριστω για την υπομονη σας.

vectra_power
27-09-13, 15:22
μηπως παιζει τιποτα με το πετρελαιο που βαζεις...?? περιμενε να δει το ποστ ο EPIVITOR και θα χει να σου πει πολλα για το αμαξι σου...

gileravxr
27-09-13, 15:57
Το πετρελαιο θα φταιει...

tsatsaras
27-09-13, 18:15
Εμένα μου φαίνεται ανεπ'αρκεια τρόμπας ή μπεκ.Όταν πάει να κάνει αυτoκαθαρισμό δεν μπορεί να στείλει την ποσόστητα που του ζητείται και σε πετάει off και σταματαέι τον καθαρισμό.

Στην αντιπροσωπέια σου τα έλεγξαν?

(Έχεις βάλει ποτέ καθαριστικό πετρελαίου?)

a6848
27-09-13, 20:51
http://www.chiptronic.gr/documents/delete_dpf.html

EPIVITOR
28-09-13, 09:31
Ναι μεν μπορει να ειναι θεμα του DPF σου, αλλα το να χανεις ροπη κτλ οπως λες δεν νομιζω πως οφειλεται σε αυτο αποκλειστικα, πρωτη φορα βασικα το διαβαζουμε πιστευω σε τετοιο βαθμο οπως λες φιλε, μαλον οπως ειπε και ο tsataras κατι αλλο φταιει και δεν μπορει να σου τον τελειωσει τον καθαρισμο, αλλα παλι γιατι μονο σε ανηφορικες κλησεις να στο κανει? Περιεργο...
Αυτο που σου ειπαν πως μετα απο καθε καθαρισμο πρεπει να αλλαζεις και λαδια παλι??? ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ!!! Αν ηταν ετσι θα επρεπε σε μας που καθαριζει καθε 400-500κμ να αλλαζουμε πιο πολυ τα λαδια παρα το πετρελαιο που βαζουμε δλδ...ΕΛΕΟΣ!!!
Απο οτι βλεπω εκει που πηγες δεν το κατεχουν και πολυ το αθλημα DPF+επακολουθα...μηπως να επερνες και μια ακομη γνωμη απο αλλο συνεργειο?
Γενικη ξαναλεω αποψη μου πως το αμαξι σου εχει καποιο αλλο προβλημα περα του DPF...

EPIVITOR
28-09-13, 09:32
Για καταργηση του DPF παλι πολλα ακουμε, οκ σε μερικα μοντελα μονο γινεται, αλλα με ΚΤΕΟ κτλ τι παιζεται κανενας δεν ειπε...γιατι?

GIORTSI
28-09-13, 09:36
Εμένα μου φαίνεται ανεπ'αρκεια τρόμπας ή μπεκ.Όταν πάει να κάνει αυτoκαθαρισμό δεν μπορεί να στείλει την ποσόστητα που του ζητείται και σε πετάει off και σταματαέι τον καθαρισμό.

Και εγω κατι τετοιο φανταζομαι οτι συμβαινει.
Το κακο ειναι οτι δεν δειχνει στο computer κατι, και ετσι δεν μπορω να πιεσω το συνεργειο να αλλαξει π.χ. την τρομπα.
Παρατηρωντας παντως και δοκιμαζοντας συνεχεια, δειχνει οτι το κανει την στιγμη του αυτοκαθαρισμου.
(π.χ. δεν το κανει στο δρομο που συνμβαινει συχνα, και φτανοντας στο επομενο φαναρι, σβηνει με το start stop. Αρα μαλλον δεν ειναι σε διαδικασια καθαρισμου)
Καθαριστικο δεν εχω βαλει (ακομα)

Παντως θα ηθελα να ξερω αν εχει συμβει αυτο το "χασιμο" του κινητηρα και σε καποιον αλλο φιλο.

GIORTSI
28-09-13, 09:37

Και εγω κατι τετοιο φανταζομαι οτι συμβαινει.
Το κακο ειναι οτι δεν δειχνει στο computer κατι, και ετσι δεν μπορω να πιεσω το συνεργειο να αλλαξει π.χ. την τρομπα.
Παρατηρωντας παντως και δοκιμαζοντας συνεχεια, δειχνει οτι το κανει την στιγμη του αυτοκαθαρισμου.
(π.χ. δεν το κανει στο δρομο που συνμβαινει συχνα, και φτανοντας στο επομενο φαναρι, σβηνει με το start stop. Αρα μαλλον δεν ειναι σε διαδικασια καθαρισμου)
Καθαριστικο δεν εχω βαλει (ακομα)

Παντως θα ηθελα να ξερω αν εχει συμβει αυτο το "χασιμο" του κινητηρα και σε καποιον αλλο φιλο.

tsatsaras
28-09-13, 10:22
Την τρόμπα δεν ξέρω αν μπορούν να την μετρήσουν πάντως τα μπεκ γίνεται (Ααααν ξέρουν βέβαια).
Ακόμα στην εγγύηση είσαι... είναι υποχρεωμένοι να βρουν το πρόβλημα.

tsatsaras
28-09-13, 10:26
a6848 μίλησα με την chiptronic για αφαίρεση dpf και egr από τον εγκέφαλο και μου είπαν 350€.
Με ΚΤΕΟ δεν θα έχω κανενα πρόβλημα, και δεν μπορούν να με πουν και τπτ για το dpf γιατί είμαι euro4 και δεν είναι υποχρεωτικό να έχω dpf.

EPIVITOR
28-09-13, 11:14
Σε συνεργειο της οπελ τα μπεκ απλα τα βγαζουν και τα βαζουν, δεν μπορουν να τα μετρησουν σε στλενουν σε εξειδικευμενο συνεργειο για μπεκ.
Αφου εισαι εντος εγγυησης ζορισε τους και μην αφηνεις να περασει καιρος.

smichalis
29-09-13, 10:20
GIORTSI το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ, την μια μέρα έχασα ροπή σε ανηφόρα με τρίτη κατέβασα δευτέρα και συνέχισα κανονικά και την επόμενη δεν ανέβαινε ούτε με πρώτη, έκανα στην άκρη το έσβησα, το έβαλα πάλι και πήγαινε κανονικά, μετά το παρουσίασε κάποιες φορες σε ανηφόρα με μικρή κλίση αλλα μόνο με τετάρτη πάντα στο ίδιο σημείο του δρόμου.
Στο συνεργείο που το πήγα μου είπαν οτι φταίει το πετρέλαιο και οτι ίσως ήθελε αλλαγή φίλτρο πετρελαίου, επίσης μου είπαν οτι το είχαν δει αυτο σε ενα οπελ corsa ξανά και έβγαλαν το ντεπόζιτο για να το καθαρίσουν τόση βρώμα είχε απο το πετρέλαιο .
Εγώ έβαλα καθαριστικό, άλλαξα βενζινάδικο και απο τότε δεν έχω δεί ξανά τέτοιο πρόβλημα, να μην το ματιάσω :)

xaalaaaraa
29-09-13, 20:20
Να πω και εγω την δικη μου ιστορια αν και την εχω ξαναγραψει. εως τα 20000 χιλιομ χρησημοποιουσα πετρελαιο μονο απο ενα βενζιναδικο ελινοιλ απο καποια χιλιομετρα και μετα αρχισε σε καθε γεμισμα να κανει τον αυτοκαθαρισμο τουλαχιστον 2 φορες και μερικες φορες και 3 μεχρι που μια μερα αρχισε να φυσαει απο το πρωτο μπεκ μαλλον καποια τσιμουχα που εχει . Λογω εγγυησεις μου το αντικαταστησανε το μπεκ (http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?20828-%D0%D1%CF%C2%CB%C7%CC%C1-%D3%C5-%CF%D0%C5%CB-CORSA-1-3DTE-SOS-PAIDIA-SOSνα μην αναφερω λεπτομεριες που εχω ξαναγραψει). απο τοτε και εως σημερα δεν εχω ξαναδει να κανει τον μεγαλο αυτοκαθαρισμο που αναβοσβηνει το λαμπακι η ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ειναι πως φουλαρω μονο V-POWER απο ενα βενζιναδικο μονο εχω φτασει στα 49000 χιλιομετρα τωρα . ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑ ΠΕΡΙΤΑ ΟΥΤΕ ΛΑΜΠΑΚΙ ΛΕΜΕ.

EPIVITOR
30-09-13, 08:19
Σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο το τι καυσιμα βαζουμε παιδια, τα εχουμε πει πολλες φορες αλλα η επαναληψη καλο κανει!!!
Οταν επισης μπαινει ο κινητηρας σε safe κοβει την τουρμπινα και γιαυτο δεν παει βημα...λες και ψοφησαν τα αλογα μας...
Υπομονη και σωστες κινησεις θα λυσουν τα προβληματα!!!

GIORTSI
30-09-13, 09:20
GIORTSI το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ, την μια μέρα έχασα ροπή σε ανηφόρα με τρίτη κατέβασα δευτέρα και συνέχισα κανονικά και την επόμενη δεν ανέβαινε ούτε με πρώτη, έκανα στην άκρη το έσβησα, το έβαλα πάλι και πήγαινε κανονικά, μετά το παρουσίασε κάποιες φορες σε ανηφόρα με μικρή κλίση αλλα μόνο με τετάρτη πάντα στο ίδιο σημείο του δρόμου.
Στο συνεργείο που το πήγα μου είπαν οτι φταίει το πετρέλαιο και οτι ίσως ήθελε αλλαγή φίλτρο πετρελαίου, επίσης μου είπαν οτι το είχαν δει αυτο σε ενα οπελ corsa ξανά και έβγαλαν το ντεπόζιτο για να το καθαρίσουν τόση βρώμα είχε απο το πετρέλαιο .
Εγώ έβαλα καθαριστικό, άλλαξα βενζινάδικο και απο τότε δεν έχω δεί ξανά τέτοιο πρόβλημα, να μην το ματιάσω :)

"μετά το παρουσίασε κάποιες φορες σε ανηφόρα με μικρή κλίση αλλα μόνο με τετάρτη πάντα στο ίδιο σημείο του δρόμου."
Αυτο ακριβως φιλε smichalis. Αρχισα και εγω την V-POWER , αλλα ειναι νωρις ακομα να πω αν αλλαξε κατι.

Για βοηθα λιγο τωρα. Οταν λεμε καθαριστικο εννοουμε ποιο ?

GIORTSI
30-09-13, 12:25
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα Astra 1.3 CDTI εδώ και δύο χρόνια και μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Όταν ανεβαίνω ανηφόρες κάποιες φορές το αυτοκίνητο τρέμει και αισθάνομαι έντονη απώλεια ισχύος.
Η αντιπροσωπεία εδώ στη Ρόδο λέει ότι φταίει το φίλτρο μικροσωματιδίων και δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
Το θέμα είναι ότι το αυτοκίνητο έκανε αυτόματο καθαρισμό Κυριακή και Δευτέρα πάλι τα ίδια. Έχει κάποιος φίλος να προτείνει κάτι;

Για πες μας τι εγινε τελικα με το προβλημα σου?
το ιδιο προβλημα εχω και γω, τα ιδια μου ειπαν και μενα , αλλα κανεις αλλος απ'οτι εχω διαβεσει εδω , δεν εχει τετοια συμπτωματα στους καθαρισμους !

EPIVITOR
30-09-13, 18:59
Οταν το DPF ειναι πολυ κορεσμενο, μπουκωμενο δλδ βαζει τον κινητηρα σε κατασταση ασφαλειας, safe mod δλδ, κοβει την τουρμπινα με αποτελεσμα το αμαξι να ειναι υπερβολικα αργο, χωρις δυναμη και να μην μπορει να ανεβασει ουτε στροφες, αλλα ουτε και χιλιομετρα...πας δλδ με τερμα γκαζι και εχεις μολις πχ. 40km/h με 2αρα και 2-2500στροφες/λεπτο...
Οι λυσεις ειναι να κανεις αμεσα αυτοκαθαρισμο, ειτε χειροκινητα μεσω του εγκεφαλου ή αν ξεκινησει η διαδικασια απο μονη της,,, αν παλι δεν γινει τπτ παει να πει πως πιθανοτατα να ειναι τοσο μουκωμενο που μονο ειτε με αλλαγη νεου θα στρωσει, ειτε με καθαρισμο που γινεται σε ειδικα πλεον συνεργεια...
Τα κοστολογια ειναι πολυ μεγαλα συνηθως για αντικατασταση, ενω με τον καθαρισμο που γινεται στα ειδικα συνεργεια το DPF γινεται σχεδον καινουργιο για να μην πω καινουργιο.

kohatzim
30-09-13, 21:14
Πάντως επειδή πριν λίγες μέρες έκανα το 2ο σέρβις ρώτησα τον μηχανικο να μου πει πόσο βουλωμένο είναι το φίλτρο γτ δεν μου έχει κάνει ποτέ καθαρισμό με λαμπάκι ως τώρα(60.000χλμ).
Ήταν στο 71% κ μου είπε ότι κάνει ένα αυτοκαθαρισμό χωρίς λαμπάκι από το 98% εως 105% και από κει κ πάνω κάνει με λαμπάκι.
Έχει δει μέχρι 140% λέει.
Ο λόγος που δεν έχει κάνει ακόμη εμένα με λαμπάκι είναι επειδή έχω πολλά χλμ σε εθνική δε προλαβαίνει να μπουκώσει τόσο πολύ.
Εμένα πάντως μου φάνηκε ότι το κατείχε ο άνθρωπος.

Προς ενημέρωση....

kohatzim
30-09-13, 21:15
Πάντως επειδή πριν λίγες μέρες έκανα το 2ο σέρβις ρώτησα τον μηχανικο να μου πει πόσο βουλωμένο είναι το φίλτρο γτ δεν μου έχει κάνει ποτέ καθαρισμό με λαμπάκι ως τώρα(60.000χλμ).
Ήταν στο 71% κ μου είπε ότι κάνει ένα αυτοκαθαρισμό χωρίς λαμπάκι από το 98% εως 105% και από κει κ πάνω κάνει με λαμπάκι.
Ο λόγος που δεν έχει κάνει ακόμη εμένα με λαμπάκι είναι επειδή έχω πολλά χλμ σε εθνική δε προλαβαίνει να μπουκώσει τόσο πολύ.

Προς ενημέρωση....

dimbic
30-09-13, 21:54

Προς ενημέρωση....
Πώς γίνεται το ποσοστό να είναι πάνω από 100%;

smichalis
30-09-13, 21:55
"μετά το παρουσίασε κάποιες φορες σε ανηφόρα με μικρή κλίση αλλα μόνο με τετάρτη πάντα στο ίδιο σημείο του δρόμου."
Αυτο ακριβως φιλε smichalis. Αρχισα και εγω την V-POWER , αλλα ειναι νωρις ακομα να πω αν αλλαξε κατι.

Για βοηθα λιγο τωρα. Οταν λεμε καθαριστικο εννοουμε ποιο ?

απο τότε και εγώ ξεκίνησα μόνο την v-power αλλα επείδη δεν υπάρχει εταιρικό, δεν πιστεύω οτι κάνει τρελή διαφορά. Είχα βάλει Redex DIESEL FUEL SYSTEM στα 10,000 και τώρα στα 20,000 θα βάλω πάλι.

GIORTSI
01-10-13, 11:01
Το πότε κάνει το αμάξι τους αυτο-καθάρισμούς, νομίζω οτι όλοι πια το καταλαβαίνουμε
(αλλος θόρυβος, αλλη καταναλωση, αλλο ρελαντι, απενεργοποιημενο το START-STOP , κ.λ.π.)

Γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να δούμε ποσο % είναι βουλωμένο το φίλτρο, χωρίς επίσκεψη σε συνεργείο ?
Με χρηση καποιου laptop και κάποιου προγράμματος ?
Με κάποιο τρόπο να το δείξει το B.C. ?

Οχι τίποτα άλλο, αλλά γιατί μόνοι μας θα καταλάβουμε τι ακριβώς συμβαίνει με το "προβλημα".
Απο μάστορες συνεργείων θα ακούς για βούλωμα 120%
Και μένα μου είπαν αυτη την κουβέντα, προφανώς το εδειξε και το COMPUTER, αλλα τι σημαινει αυτο? ........ σιωπή.
Αλλα και απο Μηχανικους των Εργοστασίων , σώθηκες !
Οχι με την κακη έννοια !
Αυτοι προγραμματίζουν μία διαδικασία βασισμένοι σε κάποια δεδομένα,
Αλλα δεν μπορούν να είναι μαζί μας και να λάβουν υπόψιν όλες τις καθημερινές
λεπτομέρειες που επηρεάζουν την διαδικασία (απο τον τροπο οδηγησης, μεχρι την ποιοτητα καυσιμων)

(Σας μιλάω από δική μου εμπειρία σε άλλα μηχανηματα.
Και εγώ Μηχανικος είμαι, ασχολουμαι με Μηχανολογικές Εφαρμογές, και εκ των πραγμάτων παρακολουθω την
συμπεριφορα του εξοπλισμου που προμηθευω, σε καθημερινες συνθηκες. .
Απο τα 15 μηχανηματα κάποιου συγκερκριμένου μοντέλου που έχου δώσει σε Πελάτες μου,
τα 10 παρουσίασαν σε 1 Χρονο το ϊδιο ακριβώς πρόβλημα, ευτυχώς σε εγγύση.
Η απάντηση του ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ : " δεν μας έχει αναφερθει κάτι αντιστοιχο "
φταιει οτι είναι κοντα στη θαλασσα, οτι δουλεύουν νύχτα και ότι η πεθερα του Πελατη
παρουσιάσε τα τελευταια 5 χρονια περιστατικο ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ !

Ασχολήθηκα, βρήκα την αιτία και τη λύση του προβλήματος - 3 κομματακια αυτοκολλητου μονωτικου
5Χ5 cm ήθελε το καημένο - και σωθήκαμε , πρώτα οι πελάτες μου και μετά και εγώ .)

Ναι , λιγο εκτος θέματος , αλλα δε βαριεσε .... καλα να ήμαστε !

EPIVITOR
01-10-13, 12:42
Το ΠΑΝΩ απο 100% βουλωμενο DPF ειλικρινα με βγαζει απο τα ρουχα μου, εχουμε και μερικες στοιχειωδεις γνωσεις ολοι μας πιστευω και χωρις να ειμαστε εξιδικευμενοι μηχανικοι ρε παιδια...
Θα επρεπε να σκασει τοτε με 100%+++...
Δε ξερω τι να πω.
Το αμαξι δε θα επρεπε ουτε καν μπρος να περνει γιατι αν ειναι 100% βουλωμενο απο που θα φυγουν τα καυσαερια???
Παει να πει πως στουπωσε, παπαλα, τελος...απλα!!!
Ε τι κανουμε λοιπον? Οκ ακουμε τι μας λενε, αλλα ειπαμε, κουτοχορτο δεν θα πρεπει να τρωμε...

kohatzim
01-10-13, 13:16
παιδιά χαλαρώστε. Εννοείται ότι δε μπορεί να είναι βουλωμένο πάνω από 100% το φίλτρο αλλά δε νομίζω να σας είπε κανείς ότι το νούμερο αναφέρεται στο πόσο βουλωμένο είναι?
Μπορεί να είναι μια μονάδα μέτσησης κορεσμού μικροσωματιδίων με κάποιο πρότυπο "Α" ή κ γω δε ξέρω τι. Παράδειγμα είναι κ υπόθεση για να μπορεί το νούμερο να είναι >100%.
Εγώ δε ξέρω σε τι αναφέρεται αυτό το ποσοστό κ γι αυτό δεν είμαι απόλυτος

υγ: τον όρο βουλωμένο τον χρησιμοποίησα καταχρηστικά πριν

GIORTSI
01-10-13, 14:21
Σιγουρα το 100% δεν πρεπει να αναφερεται στο οτι εκλεισε κατα 100% η διαθεσιμη διοδος των καυσαεριων .
γιατι τοτε θα ειναι οπως χαρακτηριστικα αναφερει ο EPIVITOR "στουπωσε, παπαλα, τελος..."

Προφανως αναφερεται σε καποια προτυπη τιμη αναφορας.
Στο δικο μου service παντως ειδα στο computer την τιμη 91%, που αν ηταν απολυτη τιμη "κλεισιματος"
πάλι το αυτοκινητο δεν επρεπε να δουλευει. Και απ'οτι ανέφερε ο Dr. ΜΑΣΤΟΡΑΣ, υπαρχει πραγματι ενδειξη ανω του 100%.

Απλα έχει πλακα ο ΑΠΛΟΪΚΟς τροπος που αναφερονται διαφοροι σ'αυτο το νουμερο.
!!!! 140% !!!! ΦΟΒΕΡΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ !!!!

Παντως ο ιδιος Dr. μου ανεφερε για αυτοκίνητο που δεν επερνε πλεον μπρος λογω φιλτρου, απο καποιον ΓΚΑΟΥ ιδιοκτητη που
αμέλησε τα παντα και εντελώς !

ΔΟΥΛΕΙΑ ΒΡΗΚΑΜΕ , ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.

MPAMPIS.1.7D
01-10-13, 22:17
Τα νεας τεχνολογίας ντιζελ είναι λίγο μυστήρια. Αν προσέξεις λίγο τον αυτοκαθαρισμό του DPF και την ποιότητα του πετρελαίου δεν θα έχεις πρόβλημα. Παράδειγμα ο EPIVITOR έχει το κορσάκι τα πιο πολλά χιλ μέσα στην πόλη και δεν έχει παρουσιάση προβλήματα, αφου έχει γίνει δάσκαλος στην λειτουργεία του DPF. Πάντος σε άλλα αυτοκίνητα (toyota - reno) δεν διαβάζω να έχουν τόσα προβλήματα με αυτό το φίλτρο. Ιδομεν.

EPIVITOR
02-10-13, 07:59
Απο οτι εχω μαθει σε αλλες εταιρειες το ολο συστημα του DPF ειναι λιγο διαφορετικο στην λειτουργια του, με εχτρα μπεκ πανω στο DPF κτλ...οποτε δεν χρειαζεται να τα λειτουργουν οπως αναγκαζομαστε εμεις...εκει ξεκιναν μερικες διαφορες μεταξυ οχηματων...
Μακαρι να βρεθει καποια λυση επισημη απο την οπελ και για μας, αν και το κοβω λιγο δυσκολο για τα ηδη κυκλοφορουντα αμξια... στην επομενη γενεια σιγουρα θα κανουν κατι αλλο πιστευω!!!

a6848
01-11-13, 20:28
Ας διαβασουμε αυιο http://1epal-n-filad.att.sch.gr/files/diesel_dpf.pdf

MPAMPIS.1.7D
01-11-13, 22:41
Πολύ ενημερωτικό :thumb:

kwstas
04-11-13, 19:55
φιλαρακι καλησπερα παλευο εδω και μηνες το ιδιο προβλημα εχω ενα astra gtc diesel βρηκεσ καμια ακρη

EPIVITOR
05-11-13, 08:13
Τι ακριβως εχεις και τι εχεις κανει μεχρι τωρα? Εχεις διαβασει το αρθρο αυτο??

Tsiou
15-11-13, 19:54
Καλησπερα σε ολους! Ειμαι υποψηφιος αγοραστης του corsa cosy 1.3 dte ecoflex... ο μονος προβληματισμος για την τελικη αποφαση ειναι ολα οσα διαβασα σε αυτη την ενοτητα. Γνωριζει καποιος αν το συγκεκριμενο φιλτρο το καλυπτει η εγγυηση και αν εχει γινει καποια βελτιωση (λεω τωρα ;)...) στα τωρινα νεα μοντελα. Ευχαριστω

tigi-7-
21-11-13, 19:30
καλησπέρα παιδιά, μετά απο πολύ καιρό απουσίας μου στο εξωτερικό να'μαι και πάλι εδώ.Απο ότι βλέπω τα θεματάκια με το dpf εξακολουθουν να σας απασχολούν.Με εμπειρία πάνω απο 140.000 χλμ με ένα renault clio 110hp dci,έχω να σας προτείνω 2-3 πραγματάκια.
1ο:Ψάξτε για καλό βενζινάδικο(γωωστό σε όλους)
2ο:Πάρτε ένα καλό ενισχυτικό που θα βοηθάει το fap να αναπτύσει μεγάλες θερμοκρασίες αναγέννησης του,ειδικά για εσάς που κινείστε σε πόλη.
3ο:Aλλαγή φίλτρου πετρελαίου αν είναι δυνατό σε πιο συχνά διαστήματα.
4ο:Aλλαγή λαδιών το πολύ κάθε 10.000 χλμ.
Εγώ με το clio πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ ως τώρα το παραμικρό πρόβλημα και ο καθαρισμός του έχει γίνει μόνο 1 φορά.Στα renault πάντα ο καθαρισμός του fap,γίνεται με την ανάλογη ένδειξη στον πίνακα οργάνων και μόνο με αυτή.Η διάρκεια κράτησε ακριβώς 7 λεπτά και με αμελητέα αύξηση της κατανάλωσης(λόγω του extra μπεκ).Αν μπορώ να σας λύσω κάποια άλλη απορία στην διάθεση σας:o

tigi-7-
21-11-13, 19:31
καλησπέρα παιδιά, μετά απο πολύ καιρό απουσίας μου στο εξωτερικό να'μαι και πάλι εδώ.Απο ότι βλέπω τα θεματάκια με το dpf εξακολουθουν να σας απασχολούν.Με εμπειρία πάνω απο 140.000 χλμ με ένα renault clio 110hp dci,έχω να σας προτείνω 2-3 πραγματάκια.
1ο:Ψάξτε για καλό βενζινάδικο(γωωστό σε όλους)
2ο:Πάρτε ένα καλό ενισχυτικό που θα βοηθάει το fap να αναπτύσει μεγάλες θερμοκρασίες αναγέννησης του,ειδικά για εσάς που κινείστε σε πόλη.
3ο:Aλλαγή φίλτρου πετρελαίου αν είναι δυνατό σε πιο συχνά διαστήματα.
4ο:Aλλαγή λαδιών το πολύ κάθε 10.000 χλμ.
Εγώ με το clio πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ ως τώρα το παραμικρό πρόβλημα και ο καθαρισμός του έχει γίνει μόνο 1 φορά.Στα renault πάντα ο καθαρισμός του fap,γίνεται με την ανάλογη ένδειξη στον πίνακα οργάνων και μόνο με αυτή.Η διάρκεια κράτησε ακριβώς 7 λεπτά και με αμελητέα αύξηση της κατανάλωσης(λόγω του extra μπεκ).Αν μπορώ να σας λύσω κάποια άλλη απορία στην διάθεση σας:o

EPIVITOR
22-11-13, 08:40
Καλα τα λες φιλε αλλα θεωρω πως η φιλοσοφια της renault πανω στα DPF ειναι τελειως διαφορετικη απο της Opel και γιαυτο τυρανιομαστε πιστευω...
Προσωπικα λεω πως η opel ειναι ενα βημα ΠΙΣΩ στα DPF σχετικα με αλλες εταιρειες...
Κατι πρεπει να κανουν και για μας, δε ξερω τι, αλλα ΠΡΕΠΕΙ!!!
Τοσες πωλησεις εχουν το Opel Diesel γ@μωτο δλδ...

dimitrissss
22-11-13, 16:37
Ειναι απαραδεκτη η OPEL με το PDF και θα επρεπε να εχουνε καλεση αυτα τα μοντελα για επιδιόρθωση αλλα που??????Αφου το εχουν κατασκευαση τοσο σκα,,α θα επρεπε να εχουν στο καντραν ψηφιακη ένδειξη ποσο τις εκατο ειναι κορεσμενο το φιλτρο για να το βλεπουμε σηνεχως και να πρατουμε αναλωγα.

MPAMPIS.1.7D
22-11-13, 18:24
Το μόνο που με στεναχωρή είναι η κατανάλωση όταν γίνετε ο καθαρισμός, θα μπορούσαμε να γλιτώσουμε πολλά λίτρα πετρέλαιο σε όλα αυτά τα χιλιάδες χιλιόμετρα που θα κάνουμε με τα κορσάκια μας. Μέχρι τώρα δεν έχω κάπιο πρόβλημα με το DPF οι καθαρισμοί γίνονται κανονικά και το λαμπάκι της προθέρμανσης δεν μου έχει ανάψει μέχρι τώρα για υποχρεωτικό καθαρισμό (42000χλμ). Ελπίζω στο μέλλον να γίνει κάπια βελτίωση και να μπορέσουμε να διορθώσουμε και τα δικά μας κορσάκια.

Giorgos Toukmenidis
08-12-13, 02:07
Μπράβο παιδιά γιαυτό το τεράστο θέμα που έχετε ανοίξει. Η αλήθεια είναι πως μου πρίστηκαν λίγο τα μάτια, μετά από 32 σελίδες!!
Θα ήθελα την βοήθειά σας.
- Το αμάξι μου : Astra H 1.3 CDTI (απο γερμανία, εννοείτε γυρισμένα χλμ...υπολογίζω κοντα στα 200.000χλμ να έχει τώρα)
Δεν το έχω πάνω από μήνα και το έχω κάνει περίπου 1.500χλμ χωρίς να μου έχει ανάψει κάποιο λαμπάκι και στο προηγούμενο γέμισμά μου έβαλα ένα καθαριστικό της Pro-tec το System Clean.
- Το πρόβλημα : Σήμερα το πρωί όταν ξεκίνησα να πάω στη δουλειά, μετα από καμια 10 χιλιόμετρα, σε κατηφόρα, μου άναψε το λαμπάκι με το κλειδί κ το αμαξι και δεν δουλευε η τουρμπίνα.
Αμέσως πήγα στο συνεργείο ενός φίλου και το βάλαμε σε ένα διαγνωστικό που έχει (ούτε Tech2 , ούτε OP-com), και έβγαλε σφάλμα στο φίλτρο μικροσωματιδίων.
Δεν είχα καθόλου χρόνο γιατί έπρεπε να πάω στη δουλειά, αλλά ο φιλος απο το συνεργείο με διαβεβαίωσε οτι δεν θα έχω κανενα πρόβλημα να το κυκλοφορήσω το αμάξι και να πάω την δευτέρα να το κοιτάξει.
- Η ερωτηση μου : Ποια είναι η άποψή σας και πως θα πρέπει να το αντιμετωπίσω?

EPIVITOR
08-12-13, 09:14
Kalos ir8es sto club tou DPF...xexexe
An sou to ekane gia proti fora min skas file, 8a kanei ton aftoka8arismo tou kai meta 8a nai pali ok to amaksi sou.
An kai otan simvenei afto se poli takta diastimata tote einai pio sovara ta provlimata...opote an eixes tin ipomoni kai diavases olo to 8ema 8a kseris ti 8a prepei na kaneis.

Giorgos Toukmenidis
08-12-13, 11:13
Καλημέρα Γρηγόρη,
Πλέον το αμάξι έχει μπει σε sefe mode και χθες το βράδυ γυρνώντας απο τη δουλεία, έκανα καμιά 40χλμ και με στροφές κινητηρα 3.000-3.200 για 25 λεπτα περιπου, και δεν εκανε αυτο καθαρισμό, δεν αναψε δλδ το λαμπάκι που μοιάζει με αντίσταση.
Μάλιστα χθες αφου έβαλα μπρος και ξεκινησα, σταμάτησα μετα απο 3-4 χιλιόμετρα για να αγοράσω κάτι και το αμάξι το άφησα να δουλέυει...όταν γύρισα μετά απο κατα 5 λεπτο το λαμπάκι με το κλειδι είχε φύγει! Κάνω 500 μέτρα ξανα βγήκε...
Επίσης πρώτη φορά το έκανε σε εμένα...και το αμάξι το πήρα 3ο χέρι και με καμιά 200.000χλμ στο μοτερ του...δεν ξέρω στους προηγούμενους 2 κατόχους τι έκανε.
Αυτό που ξέρω είναι πως και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έβαζε και αυτός Shell V-Power.

Κωστας θεσσ Σαλονικιος
08-12-13, 13:38
καλημερα παλικαρια.διαβασα σχεδον ολο το ποστ και επαθα τη πλακα μου.....μια ερωτηση να κανω.πιθανον θα παρω μεταχειρισμενο corsa c 1.3 cdti μοντ 2004?αυτα εχουν dpf?ενας πιο πανω ειπε οτι δεν εχουν.το αμαξι ειναι euro4

koumparos
08-12-13, 13:44
Μάλλον δεν έχει. Τα corsa d έχουν και αυτά όχι όλα.

geoliol
29-01-14, 13:31
εγινε σημερα το μεγαλο service και του ειπα ν κοιταξει και την πληροτητα του dpf... στο 16% ειναι μετα απο 2 χρονια χωρις να μου εχει εμφανισει καμια λυχνια για αυτοκαθαρισμο... πιστευω ειναι αρκετα καλα...

dimitrissss
29-01-14, 17:58
Τι πετρελαιο βαζης???

geoliol
29-01-14, 20:35
στη λημνο που βρισκομαι τωρα εχω ενα συγκεκριμενο ελιν... αν και εχε και shell και bp προτιμω αυτο γτ μεχρι στιγμης δν ειχα κανενα προβλημα....

bagggg
30-01-14, 00:21
παιδια καλησπερα. Εχω και εγω ενα corsa 1.3 cdti 2007 και χρησιμοποιω εδω και 4 περιπου μηνες shell vpower diesel.Το αποτελεσμα ειναι μηδεν.Μου βγαζει συνεχεια λαμπακι βλαβης και με ριχνει σε safe mode.Ετσι αποφασισα να καταργησω το DPF μπας και ησηχασω.

kohatzim
30-01-14, 01:09
εγινε σημερα το μεγαλο service και του ειπα ν κοιταξει και την πληροτητα του dpf... στο 16% ειναι μετα απο 2 χρονια χωρις να μου εχει εμφανισει καμια λυχνια για αυτοκαθαρισμο... πιστευω ειναι αρκετα καλα...

Μήπως πριν πας για σερβις το είχες "πλακώσει" λίγο???

dimitrissss
30-01-14, 08:27
Μετα απο αφαιρεση DPF και ταπωμα EGR και προγραμμα μετρησα καυσαερια.Αποτελεσμα 70 και το οριο ειναι 100 ,ολα καλα.

GTC25
30-01-14, 11:49
36500Km...κανενα προβλημα μεχρι στιγμης!!
το μυστικο???καλο λιπαντικο,καλο πετρελαιο και καθε 2000-3000km προσθετο προστασιας dpf!!ουτε ξεμπουκωματα,ουτε τιποτα αλλο....καθημερινη οδηγηση μονον!!
συνεχιζουμε....:thumb:
12071

kohatzim
30-01-14, 12:00
Μετα απο αφαιρεση DPF και ταπωμα EGR και προγραμμα μετρησα καυσαερια.Αποτελεσμα 70 και το οριο ειναι 100 ,ολα καλα.

Δημήτρη δεν αναφέρεσαι σε ποσοστό πλήρωσης του dpf όπως ο geoliol.
Είναι μη συγκρίσιμα μεγέθη

dimitrissss
30-01-14, 12:11
GTC 25 αναφέρετε λιγο τις μαρκες σε ολα αυτα που αναφερης

geoliol
30-01-14, 14:48
κοιτα κατεβηκα απο καβαλα πρεβεζα την κυριακη αλλα στο δρομο πήγαινα πολυ χαλαρα δν πρεπει να ξεπερασα τα 120χλμ/ωρα αλλα και στη λημνο που ειμαι δν πηγαινω και σαν κοτα αλλα δν το τεντώνω συνεχεια και δν αλλαζω βενζιναδικο... καθαριστικα και αλλα τετοια δν εχω χρησιμοποιησει καθολου αν και το σκεφτομαι σιγα σιγα να βαλω κανενα μεσα...

vacross
30-01-14, 15:00
Εχω ένα corsa 1.7cdti 2011 με 35.500χλμ. Βαζω μονο Shell v-power, κ όλα τα σερβις στην ωρα τους. Καθαριστικο ποτε κανενα κ ουδέποτε αναψε λαμπακι. Εάν δεν κινειστε σχεδόν αποκλειστικα σε αστικο κυκλο αλλα κανετε κ μακρινες αποστασεις ταξίδια που κ που δεν θα εχετε κανενα θεμα. Οσο για το ξεμπουκωμα όπως όλα θελουν που κ που.

GTC25
30-01-14, 15:35
GTC 25 αναφέρετε λιγο τις μαρκες σε ολα αυτα που αναφερης

liqui moli top tec 4600 απο την ωρα που αγοραστηκε.....απλα!!!λαδαρα!!!
12072

απο την πρωτη στιγμη!!!κανει δουλεια...το καταλαβαινω απο την θερμοκρασια καυσαεριων την ωρα του αυτοκαθαρισμου οπου αυξανεται και αρα καλυτερη αναγεννηση!!
12073

απο το πρωτο χιλιομετρο πετρελαιο bp στο 80% των χιλιομετρων και μεσα μεσα ελιν η shell v-power!!!
12074

dimitrissss
30-01-14, 16:03
Επωνυμα προιοντα με κυρος

EPIVITOR
30-01-14, 17:18
Μπορεις να αναφερεις και ενδεικτικες τιμες απο το λαδι και το καθαριστικο?

GTC25
30-01-14, 19:50
55 εύρω το 5λιτρο και 5,5 εύρω το καθαριστικο.

SotosKon
02-02-14, 18:35
Εγω εχω παρει και το προσθετο βιοντιζελ της LIQUI και παρατηρησα οτι μου εκανε αυτοκαθαρισμο 1500 χιλ μετα απο τον τελεταιο που ειχε κανει!
Περιμενω να παρω και το αντιβακτηριδιακο οταν το ξαναβγαλουν στο εμποριο μετα τονελεγχο που θελει να κανει το κρατος και τον καθυστερει εδω και μηνες γιατι βλεπεται δεν τους αρκει η πιστοποιηση DEKRA και TUV που εχει ηδη το προιον...

GTC25
02-02-14, 21:17
Περιττό το πρόσθετον βιοντιζελ!μένει το πετρέλαιο για καιρό στο ντεπόζιτο??
Αν οχι ποίος ο λόγος χρήσης του??

tsatsaras
03-02-14, 10:19
Εγώ πιστεύω ότι το μόνο που χρειάζεται από καθαριστικά είναι το liqui moly biodiesel additive (εδώ (http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/3726.jpg/$file/3726.jpg)) κάθε 1000χλμ και όχι κάθε 2000χλμ που γράφει. 17.5€/1L το πάιρνω εγώ και μου βγάζει ένα χρόνο.

Karaman
03-02-14, 11:24
καθε 1000κμ.???????? ποσο διαστημα κανεις να γραψεις αυτα τα χιλιομετρα.???? γιατι αν κανεις 3 μηνες να πω ναι, αλλα αν τα κανεις σε ενα μηνα ειναι υπερβολη...

EPIVITOR
03-02-14, 17:39
ΛΟΙΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΝ
Προβληματων μεγαλων ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!
Ξανατονιζω πως το δικο μου αμαξι ειναι πιο ευαισθητο να πω σχετικα με αλλα λογο του οτι σαν εκπαιδευτικο κινουμε πιο πολυ μεσα στην πολη με μικρες ταχυτητες οποτε βουλωνει πολυ πιο ευκολο, αυτα πριν πω τα νεα μου...
Οι καθαρισμοι σε μενα γινοταν ανα 450-650 κμ περιπου εδω και αρκετο καιρο, απο το σαββατο ομως το αμαξι εχει τρελαθει!!!
ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΘΑ ΠΩ...δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως...
Μου κανει ΔΙΑΡΚΩΣ καθαρισμους, ναι καλα διαβασατε ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!
Τελειωνει ο ενας...μετα απο 5' ξαναξεκιναει, μετα απο 5' νεος κτλ κτλ κτλ...
Απο το σαββατο μεχρι τωρα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να παω πουθενα γιατι βρωμιζω τον τοπο με τους τρελους καπνους που βγαινουν απο την εξατμιση μου...
Επειδη ειχε κρατησει μια βλαβη πηγα σημερα στην οπελ να το δουμε τι τρεχει και το αμαξι δουλευει τοσο χαλια.
Βλαβη ηταν καμμενες προθερμανσεις οπου και προλυπτηκα αλαχτηκαν και οι 4...το μονο εδω που εχω να προσθεσω ειναι πως η πιπα της 4η προθερμανσης ειχε κολλησει πανω στην προθερμανση και δεν εβγαινε με τπτ σχεδον...τελικα οταν την βγαλαμε ειδαμε πως ηταν καμμενη-πρισμενη να πω...ΔΕΝ ξερουμε γιατι μπορει να εγινε ετσι...
Τελος παντως κολλησαμε νεα πιπα και ολα καλα μεχρι εδω...
Με οδηγειες του αλλου μαστορα μου καναμε εναν χειροκινητο καθαρισμο μεσω tech 2 και μετα απο 20' περιπου που τελειωσε μας εμφανισε μνμ πως ο καθαρισμος ΔΕΝ ολοκληρωθηκε...ΚΟΥΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!! Την επαθα εκει...δλδ τιιιιι??? τοση ωρα δεν εγινε τπτ!!! Ξεκιναμε να παμε μια δοκιμη με τον μηχανικο και σε αλλα 5' ξαναξεκιναει!!! ΕΛΕΟΣ!!! Φτασαμε στους 15 καθαρισμους σε 2 μερες εχοντας καταναλωσει σχεδον ενα ρεζερβουαρ ΜΟΝΟ για καθαρισματα λεμε!!! ΤΡΑΓΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!
Μιλαω με το μαστορα στον Λαγκαδα για να μου πει τι μπορει να παιζεται...πορισμα πως απο καπου το αμαξι ή εχει κολλησει ο εγκεφαλος και δινει συνεχεια εντολη καθαρισμου ή ψεκαζει πολυ καυσιμο και ενω καθαριζει παραλληλα το μουκωνει...
Τελος παντων, παω και απο τον τεχνικο των μπεκ να του το αναφερω για μια 3η γνωμη, μου πε πως τα μπεκ μου ειναι ΟΚ αφου ειχε σχετικα λιγο διαστημα που τα ειχαμε καθαρισει/τσεκαρει και πως μαλον το DPF μου ειναι παρα πολυ μπουκωμενο και θελει παλι βρασιμο...
Τελειωνοντας...αυριο θα κατεβω παλι Θεσ/νικη για βρασιμο και ελπιζω να στρωσει γιατι πραγματικα εχω αγανακτησει με τους απανωτους καθαρισμους...
Για οτι νεοτερο θα ξαναγραψω...

tsatsaras
03-02-14, 19:19
Γρηγόρη βγάλτο να γλυτώσεις!!!300€ υπόθεση είναι και δεν έχεις και πρόβλημα με το κτεο.

MPAMPIS.1.7D
03-02-14, 21:03
Το δικό μου και του Γρηγόρη είναι γιούρο 5. Σίγουρα δεν θα έχουμε πρόβλημα με το ΚΤΕΟ;

MPAMPIS.1.7D
03-02-14, 21:12
ΛΟΙΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΝ
Προβληματων μεγαλων ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!
Ξανατονιζω πως το δικο μου αμαξι ειναι πιο ευαισθητο να πω σχετικα με αλλα λογο του οτι σαν εκπαιδευτικο κινουμε πιο πολυ μεσα στην πολη με μικρες ταχυτητες οποτε βουλωνει πολυ πιο ευκολο, αυτα πριν πω τα νεα μου...
Οι καθαρισμοι σε μενα γινοταν ανα 450-650 κμ περιπου εδω και αρκετο καιρο, απο το σαββατο ομως το αμαξι εχει τρελαθει!!!
ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΘΑ ΠΩ...δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως...
Μου κανει ΔΙΑΡΚΩΣ καθαρισμους, ναι καλα διαβασατε ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!
Τελειωνει ο ενας...μετα απο 5' ξαναξεκιναει, μετα απο 5' νεος κτλ κτλ κτλ...
Απο το σαββατο μεχρι τωρα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να παω πουθενα γιατι βρωμιζω τον τοπο με τους τρελους καπνους που βγαινουν απο την εξατμιση μου...
Επειδη ειχε κρατησει μια βλαβη πηγα σημερα στην οπελ να το δουμε τι τρεχει και το αμαξι δουλευει τοσο χαλια.
Βλαβη ηταν καμμενες προθερμανσεις οπου και προλυπτηκα αλαχτηκαν και οι 4...το μονο εδω που εχω να προσθεσω ειναι πως η πιπα της 4η προθερμανσης ειχε κολλησει πανω στην προθερμανση και δεν εβγαινε με τπτ σχεδον...τελικα οταν την βγαλαμε ειδαμε πως ηταν καμμενη-πρισμενη να πω...ΔΕΝ ξερουμε γιατι μπορει να εγινε ετσι...
Τελος παντως κολλησαμε νεα πιπα και ολα καλα μεχρι εδω...
Με οδηγειες του αλλου μαστορα μου καναμε εναν χειροκινητο καθαρισμο μεσω tech 2 και μετα απο 20' περιπου που τελειωσε μας εμφανισε μνμ πως ο καθαρισμος ΔΕΝ ολοκληρωθηκε...ΚΟΥΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!! Την επαθα εκει...δλδ τιιιιι??? τοση ωρα δεν εγινε τπτ!!! Ξεκιναμε να παμε μια δοκιμη με τον μηχανικο και σε αλλα 5' ξαναξεκιναει!!! ΕΛΕΟΣ!!! Φτασαμε στους 15 καθαρισμους σε 2 μερες εχοντας καταναλωσει σχεδον ενα ρεζερβουαρ ΜΟΝΟ για καθαρισματα λεμε!!! ΤΡΑΓΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!
Μιλαω με το μαστορα στον Λαγκαδα για να μου πει τι μπορει να παιζεται...πορισμα πως απο καπου το αμαξι ή εχει κολλησει ο εγκεφαλος και δινει συνεχεια εντολη καθαρισμου ή ψεκαζει πολυ καυσιμο και ενω καθαριζει παραλληλα το μουκωνει...
Τελος παντων, παω και απο τον τεχνικο των μπεκ να του το αναφερω για μια 3η γνωμη, μου πε πως τα μπεκ μου ειναι ΟΚ αφου ειχε σχετικα λιγο διαστημα που τα ειχαμε καθαρισει/τσεκαρει και πως μαλον το DPF μου ειναι παρα πολυ μπουκωμενο και θελει παλι βρασιμο...
Τελειωνοντας...αυριο θα κατεβω παλι Θεσ/νικη για βρασιμο και ελπιζω να στρωσει γιατι πραγματικα εχω αγανακτησει με τους απανωτους καθαρισμους...
Για οτι νεοτερο θα ξαναγραψω...

Πόσα χλμ έχεις Γρηγόρη; Φίλε σου εύχομαι να βρεις γρήγορα λύση και να μην σε ταλαιπωρίσει το παλιοφίλτρο DPF

georen
03-02-14, 21:27
εχω την εντυπωση οτι για τα γιουρο 5 ειναι υποχρεωτικο το φιλτρο ανεξαρτητως κυβικων και θα εχετε προβλημα στο κτεο
ενω για τα γιουρο 4 ηταν προαιρετικο και μονο στα μεγαλα κυβικα οποτε δεν εχουν θεμα στο κτεο

με καθε επιφυλαξη αλλα αν θυμαμαι καλα αυτο διαβασα καποια στιγμη σε σχεση με το κτεο και το dpf

ρωτησε τον slalom για να σου πει σιγουρα

dimitrissss
03-02-14, 21:38

tsatsaras
03-02-14, 21:41
Του Γρηγόρη είναι το προηγούμενο μοντέλο και νομίζω ότι είναι euro4

MPAMPIS.1.7D
06-02-14, 20:49
Γρηγόρη καλησπέρα. Έχουμε κάνα νέο από το μέτωπο; Το έφτιαξες το κορσάκι;

EPIVITOR
07-02-14, 08:02
Ναι το δικο μου πρεπει να ειναι Euro4 απο οσο ξερω.
Τελικα πηγα στον μαστορα σοτν Λαγκαδα, βγηκε, καθαριστηκε οπως επρεπε και ολα καλα δοξα το Θεο!!!
Ηταν αρκετα βουλωμενο και αυτο που με ανησυχει ειναι το οτι αυτο που επαθα πριν οφειλοταν στο οτι ΔΕΝ μπορουσε να φτασει την θερμοκρασια που επρεπε για να γινει σωστα η αναγενηση στους 600+ βαθμους...οποτε φαινοταν με τον καπνο πως καθαριζε, αλλα ουσιαστικα προσπαθουσε να καθαρισει χωρις να το καταφερνει...
Απο χιλιομετρα ειμαι στο 243.000+
Οσοι ειστε χιλιομετρικα πριν τα 80-100.000 παιδια δεν θα εχετε θεμα, μην ξεχνατε πως και στο δικο μου ξεκινησαν τα σοβαρα μετα τα 90.000 περιπου και με σκληρη για το DPF χρηση εντος πολεως κατα 80% και με πολυ μικρες ταχυτητες των μαθηματων.

MPAMPIS.1.7D
07-02-14, 22:28
Τελικά ήταν το DPF. Το καθάρισες στον Λαγκαδά και όλα καλά. Δεν άλλαξες κάτι άλλο;

EPIVITOR
08-02-14, 08:54
Σωστα ξεχασα να αναφερω πως οταν πηγα στο συνεργειο ειχε βλαλβες περι προθερμανσεων και πηρα την αποφαση να αλλαξω και τιτς 4 μαζι για να μαι σιγουρος, κρατησα τις παλιες μου μεν για καβατζα αν ξαναχρειαστει.
Κατα τα αλλα μονο καθαρισμα καναμε.

aiva
17-02-14, 18:37
Τελικα πηγα στον μαστορα σοτν Λαγκαδα, βγηκε, καθαριστηκε οπως επρεπε και ολα καλα δοξα το Θεο!!!
Ηταν αρκετα βουλωμενο και αυτο που με ανησυχει ειναι το οτι αυτο που επαθα πριν οφειλοταν στο οτι ΔΕΝ μπορουσε να φτασει την θερμοκρασια που επρεπε για να γινει σωστα η αναγενηση στους 600+ βαθμους...οποτε φαινοταν με τον καπνο πως καθαριζε, αλλα ουσιαστικα προσπαθουσε να καθαρισει χωρις να το καταφερνει...
Οσοι ειστε χιλιομετρικα πριν τα 80-100.000 παιδια δεν θα εχετε θεμα, μην ξεχνατε πως και στο δικο μου ξεκινησαν τα σοβαρα μετα τα 90.000 περιπου και με σκληρη για το DPF χρηση εντος πολεως κατα 80% και με πολυ μικρες ταχυτητες των μαθηματων.

Γειά σου Γρηγόρη, ποια νομίζεις ήτανε η αιτία που δεν ανέβαζε θερμοκρασία το φίλτρο? αν το ξανα κάνει πάλι θα πας το φίλτρο για βράσιμο? \
Δεν ξέρω τι να πω με αυτό το γα#%@νο DPF και την που#%να την EGR. Ξέρει κανένα από τα παιδιά αν βγάζει κανένας στην Θεσσαλονίκη το DPF?

aiva
17-02-14, 18:37

Γειά σου Γρηγόρη, ποια νομίζεις ήτανε η αιτία που δεν ανέβαζε θερμοκρασία το φίλτρο? αν το ξανα κάνει πάλι θα πας το φίλτρο για βράσιμο? \
Δεν ξέρω τι να πω με αυτό το γα#%@νο DPF και την που#%να την EGR. Ξέρει κανένα από τα παιδιά αν βγάζει κανένας στην Θεσσαλονίκη το DPF?

EPIVITOR
18-02-14, 08:30
Σταθη περνα να στα πω απο κοντα ρε συ καποιο απογευμα αν εχεις χρονο, Υπαρχουν λυσεις για το δικο σου να ξερεις!!!

geox13
28-02-14, 14:52
l

απο την πρωτη στιγμη!!!κανει δουλεια...το καταλαβαινω απο την θερμοκρασια καυσαεριων την ωρα του αυτοκαθαρισμου οπου αυξανεται και αρα καλυτερη αναγεννηση!!
12073

Για το yaris μου απάντησαν σε email σχετικά με τι προτείνουν για προληπτικη προστασία του dpf το ίδιο προιον .
We have checked the details of your car and we can recommend you:

Dieselpartikelfilter-Schutz Part no. 5148 - 250 ml

For a 40 litres fuel tank you need about 140 ml of this additive. We would recommend you to use this additive every 2000 km.

We hope we could help you with our informations. Should you have further questions regarding our products we would be very pleased to get contacted from you again.

Mit freundlichen Grüßen / Best regards

vacross
01-03-14, 19:35
Για τον καθαρισμο των μπεκ και dpf τι χρησιμοποιείτε? redex- liqui moli - forte - Wynns ?

geox13
01-03-14, 19:53
Για τον καθαρισμο των μπεκ και dpf τι χρησιμοποιείτε? redex- liqui moli - forte - Wynns ?

Έχω ακούσει θετικά σχόλια για redex & liqui moly. Είναι διαφορετικά προιόντα για τον καθαρισμό μπεκ και άλλο για το dpf.
Εντός των ημερών που θα φουλάρω για ταξίδι θα χρησιμοποιήσω μισό μπουκάλι (125 ml) βοηθητικό καθαρισμου dpf.

vacross
01-03-14, 20:27
Το ξερω ότι είναι διαφορετικα κ εγω για αυτά τα 2 ακουσα, αγγλια αρκετοι χρησιμοποιουν forte (δεν τα ηξερα). Να διευκρινισω ότι μιλαω για προληπτικη χρηση και όχι αφου αρχισουν βλαβες- λαμπάκια. Ποσα χλμ εχεις κ τι κινητηρα?

geox13
01-03-14, 20:55
Το ξερω ότι είναι διαφορετικα κ εγω για αυτά τα 2 ακουσα, αγγλια αρκετοι χρησιμοποιουν forte (δεν τα ηξερα). Να διευκρινισω ότι μιλαω για προληπτικη χρηση και όχι αφου αρχισουν βλαβες- λαμπάκια. Ποσα χλμ εχεις κ τι κινητηρα?

25.000 xlm - yaris 1400 d4d με dpf

vacross
01-03-14, 20:59
Ευχαριστημένος από το yaris? Πρωτη φορα καθαριστικο?

koumparos
01-03-14, 21:10
25.000 xlm - yaris 1400 d4d με dpf
Πω πω φίλε σήμερα το οδήγησα και κατα τύχη είχε 24000χλμ...μοντελο του 2013....
Μιλάμε για τρελή δύναμη...

vacross
01-03-14, 21:15
Δυναμη ναι, τρελη όχι.

geox13
01-03-14, 21:55
Ευχαριστημένος από το yaris? Πρωτη φορα καθαριστικο?

πρώτη φορά πήρα Ιάπωνα, το δεύτερο είναι το astra h 1400 45.000 χλμ βενζίνη και το έχω για εφεδρικό κοντινών αποστάσεων ( καλύτερα να το χαρίσω από να το πουλήσω με 4000 E που το κοστολογούν).
Ευχαριστημένος είμαι από κατανάλωση (ακριβώς 5 λ /100 χλμ εντός πόλης) και συμπεριφορά για τις προδιαγραφές του.
Δεν έχω βάλει άλλο καθαριστικό. Μακάρι να μην έχω προβλήματα με dpf.
Το πόστ με απέτρεψε στο να πάρω corsa, αν και πριν από ένα μήνα σε τυχαία συζήτηση με έμπορο ανταλλακτικών οπελ μου είπε ότι κάποια μεταχειρισμένα εισαγωγής αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το dpf.

vacross
01-03-14, 22:16
Μακαρι να μην εχει κανεις θεματα με το dpf, οντως τα περισσοτερα εισαγωγης εχουν θεμα με dpf για αυτό κ πηρα καινουριο.

vacross
01-03-14, 22:48
Μακαρι να μην εχει κανεις θεματα με το dpf, οντως τα περισσοτερα εισαγωγης εχουν θεμα με dpf για αυτό κ πηρα καινουριο.

dimitrissss
02-03-14, 08:59
Φιλος κορσα καινουργιο του 2013 στα πρωτα 2000 χιλιομετρα πρωβλημα με το φιλτρο?????

vacross
02-03-14, 09:27
dimitrisss που αναφερεσαι?

koumparos
02-03-14, 09:34
Φιλος κορσα καινουργιο του 2013 στα πρωτα 2000 χιλιομετρα πρωβλημα με το φιλτρο?????

Υπάρχουν και εργοστασιακές αστοχίες υλικού αλλά τόσο πολύ? Μπας κ εκεί στην έκθεση του το αλλάξανε με κανα δικό τους μεταχείρω (το φίλτρο)?

dimitrissss
02-03-14, 09:45
Οχι ο ανθρωπος ειναι της δουλειας , μεχρι και εμαιλ εστειλε στη Γερμανια.Και βαζη μονο σελλ παουερ

vacross
02-03-14, 10:06
Mαλλον αστοχια κ ατυχια. Σε ολες τις μαρκες συμβαινει.

MPAMPIS.1.7D
02-03-14, 20:20
Σίγουρα κάτι δεν θα δούλεψε σωστά για να βουλώσει τόσο γρήγορα. Ο Γρηγόρης που το έχει σε σχολή οδηγών και βούλωσε μετά τον καθαρισμό που το έκανε σε 140000χλμ.

EPIVITOR
03-03-14, 19:35
Πιστευω παιδια για το δικο μου και κυριως με την χρηση του αυτοκινητου πως οκ, αν το δουλευεις σωστα το αμαξι σου ισως να μην εχεις ποτε σου προβλημα με το DPF αν του φερεσαι προληπτικα κυριως και με καθαρα πετρελαια...
Το δικο μου πραγματικα πιστευω πως δεν μπορει να εχει χειροτερη χρηση σαν αμαξι...

vacross
03-03-14, 20:57
Πιστευω παιδια για το δικο μου και κυριως με την χρηση του αυτοκινητου πως οκ, αν το δουλευεις σωστα το αμαξι σου ισως να μην εχεις ποτε σου προβλημα με το DPF αν του φερεσαι προληπτικα κυριως και με καθαρα πετρελαια...
Το δικο μου πραγματικα πιστευω πως δεν μπορει να εχει χειροτερη χρηση σαν αμαξι...

Οντως και εγω αυτο πιστευω μακαρι με λιγο προσοχη να μην υπαρξει ποτε θεμα, σαν εκπαιδευτικο το δικο σου εχει τη χειροτερη δυνατη χρηση και δεν ειναι αντιπροσωπευτικη της μεσης ουτε περιλαμβανει ολων των ειδων διαδρομες.

MPAMPIS.1.7D
16-04-14, 21:00
Παιδιά διαβάστε και αυτό το άρθρο για τα DPF ενδιαφέρον για αυτούς που οδηγούν οι γυναίκες τους τα ντιζελάκια. http://www.powermag.gr/el/doc-speak-177-runaway-diesel.html

Karaman
17-04-14, 01:49
Οντως στεκει αυτο που αναφερει ο τυπος στο link, γνωστος μου σε golf tdi, εριξε ενα φλινζανακι πετρελαιο στην εισαγωγη, την ωρα που δουλευε ρελαντι, για να καθαρισει λεει η τουρμπινα?? τα κολαρα?? απο τα λαδια, ουτε και αυτος θα ηξερε γιατι το εκανε....ο κινητηρας στροφαρε τερμα και πηρε βαλβιδες και ενα πιστονι παραμασχαλα...

MPAMPIS.1.7D
17-04-14, 23:01
Χωρίς πλάκα θέλουν προσοχή τα ντίζελ (εμείς που έχουμε το dpf για τα άλλα δεν χρειάζεται να προσέξεις τίποτα). Όλες οι μάρκες έχουν προβλήματα δεν είναι μόνο τα όπελ.

GTC25
17-04-14, 23:20
Παιδες,μην αγχωνεστε...καλο λαδι μεσα και οχι "πνιγμενη" οδηγηση και ολα καλα.
Που και που να ριχνετε και κανενα καθαριστικο για dpf μεσα και μην αγχωνεστε.
Αν καταλαβετε οτι κανει καθαρισμο μην το κοβετε....απλα πραγματα.

rene
17-05-14, 23:52
signomi an kano kati lathos pou grafo edo,
exo to corsa sport 1.7 cdti 2013
pio ine auto to organo pou metrai sto dpf tous autokatharismus?

louloudakos
24-05-14, 02:43
Καλησπερα! Ειμαι πολυ χαρουμενος επειδη το αυτοκινητο που αγορασα προσφατως (μετα απο καποια προχειρη ερευνα αγορας) εχει τοσο πολυ απηχηση!!!
Απο την αλλη πλευρα στεναχωρεθηκα λιγακι μολις μου αναψε η λυχνια για καθαρισμο του περιβοητου φιλτρου pdf μολις στα 1400 χλμ!(απο τα οποια τα 800 σε υπεραστικο κυκλο κ γεμισματα μονο με v-power diesel)
Και αυτο γιατι δεν ειχα ενημερωθει καταλληλα πριν το αγορασω
απο τους αντιπροσωπους της Opel για τη μελλοντικη χρηση που θα το εκανα (συνηθως οδηγω με χαμηλες στροφες σε αστικο κυκλο).
Τελος παντων εκανα αυτο που επρεπε να κανω για να γινει το
regeneration του φιλτρου (αργωντας 20 λεπτα στη δουλεια μου)
και την επομενη ημερα καθησυχαστηκα απο τους τεχνικους της αντιπροσωπειας οτι ολα καλα κ οτι το αυτοκινητο επραξε φυσιολογικα.
Τελικα εχω συνειδητοποιησει οτι το αυτοκινητο ειναι παρα πολυ αξιοπιστο σε γενικες γραμμες κ οικονομικο απλα ο χαρακτηρας του δεν ταιριαζει απολυτα με τις καθημερινες μου αστικες μετακινησεις!
Ειναι πολυ κριμα γιατι οταν το αγορασα ενιωθα σιγουρος οτι εβαλα την καλυτερη-οικονομικοτερη υποθηκη για το μελλον των μετακινησεων μου!!!
Δυστυχως θα πρεπει να προσαρμοστω εγω στις αναγκες του αυτοκινητου μου ( πανω απο 2500 στροφες οδηγηση σε υπεραστικο δρομο για 20 λεπτα αφηνοντας ολα τα αλλα στη ζωη μου για να καθαριστει το φιλτρο dpf οταν θεωρησει εκεινο οτι χρειαζεται να το κανει αδιαφορωντας την κατασταση που θα βρισκομαι εκεινη την χρονικη στιγμη)
Την ευθυνη ομως την εχω εγω κ μονο εγω για την επιλογη που εκανα χωρις να το ψαξω πιο βαθια το θεμα πριν αγορασω το συγκεκριμενο αυτοκινητο!!!

louloudakos
24-05-14, 02:44
Καλησπερα! Ειμαι πολυ χαρουμενος επειδη το αυτοκινητο που αγορασα προσφατως (μετα απο καποια προχειρη ερευνα αγορας) εχει τοσο πολυ απηχηση!!!
Απο την αλλη πλευρα στεναχωρεθηκα λιγακι μολις μου αναψε η λυχνια για καθαρισμο του περιβοητου φιλτρου pdf μολις στα 1400 χλμ!(απο τα οποια τα 800 σε υπεραστικο κυκλο κ γεμισματα μονο με v-power diesel)
απο τους αντιπροσωπους της Opel για τη μελλοντικη χρηση που θα το εκανα (συνηθως οδηγω με χαμηλες στροφες σε αστικο κυκλο).
και την επομενη ημερα καθησυχαστηκα απο τους τεχνικους της αντιπροσωπειας οτι ολα καλα κ οτι το αυτοκινητο επραξε φυσιολογικα.
Τελικα εχω συνειδητοποιησει οτι το αυτοκινητο ειναι παρα πολυ αξιοπιστο σε γενικες γραμμες κ οικονομικο απλα ο χαρακτηρας του δεν ταιριαζει απολυτα με τις καθημερινες μου αστικες μετακινησεις!
Ειναι πολυ κριμα γιατι οταν το αγορασα ενιωθα σιγουρος οτι εβαλα την καλυτερη-οικονομικοτερη υποθηκη για το μελλον των μετακινησεων μου!!!
Δυστυχως θα πρεπει να προσαρμοστω εγω στις αναγκες του αυτοκινητου μου ( πανω απο 2500 στροφες οδηγηση σε υπεραστικο δρομο για 20 λεπτα αφηνοντας ολα τα αλλα στη ζωη μου για να καθαριστει το φιλτρο dpf οταν θεωρησει εκεινο οτι χρειαζεται να το κανει αδιαφορωντας την κατασταση που θα βρισκομαι εκεινη την χρονικη στιγμη)
Την ευθυνη ομως την εχω εγω κ μονο εγω για την επιλογη που εκανα χωρις να το ψαξω πιο βαθια το θεμα πριν αγορασω το συγκεκριμενο αυτοκινητο!!!

vacross
24-05-14, 11:19
Ετσι είναι. Αστικος κυκλος + dpf πρόβλημα αυτοκαθαρισμου.

MPAMPIS.1.7D
25-05-14, 21:10

Καλός ήρθες στην παρέα μας. Όλα τα ντίζελ νέας γενιάς έχουν το DPF οπότε όποιο αυτοκίνητο και να έπαιρνες σε ντίζελ θα είχες το ίδιο πρόβλημα. Το μεγάλο κακό ξεκινάει από τις αντιπροσωπίες που δεν ενημερώνουν σωστά τους αγοραστές των αυτοκινήτων. Αν η δουλειά σου είναι πιο κοντά από 15χλμ τότε θα έχεις πρόβλημα με τον αυτοκαθαρισμό. Αν είναι 15 και πάνω χλμ το αυτοκίνητο προλαβαίνει να ζεσταθεί και να κάνει και τον αυτοκαθαρισμό, και δεν πρόκειται να σου ανάψει ποτέ το λαμπάκι για να κάνεις αναγκαστικό καθαρισμό στο φίλτρο. Μην κατηγορείς τον εαυτό σου, αλλά τα τσακάλια που μας πουλάνε τα αυτοκίνητα και δεν μας ενημερώνουν για την σωστή χρήσει και λειτουργία των νέων οικονομικών ντίζελ αυτοκινήτων.

louloudakos
27-05-14, 01:14
Σ'ευχαριστω φιλε μου για σχολια σου και καλως σας βρηκα! Δυστυχώς η δουλεια μου απεχει μολις 3 χλμ "πνιγμενης" οδηγησης και το αυτοκινητο δεν προλαβαινει να ζεσταθει.
Απο οδηγικη συμπεριφορα κ καταναλωση ομως το αυτοκινητο ειναι "απαιχτο". Θα επανελθω με μηνυμα στον επομενο αυτοκαθαρισμο για να σας ενημερωσω με τα χιλιομετρα που μου τον εβγαλε.

JeronimoN
06-06-14, 12:04
Χαιρετο τους συναδερφους μελοθανατους συναγωνιστων φιλους της dieselokinisis και με την μονη λυση που απομενη να παμε σε μια εγνοια λιγοτερη.... τι εννοω? Φυσικα στο βγαλσιμο του DPF!!!!wave1zhtw1 παιδια καντε το οσο μπορειτε και τουλαχιστον θα κρατισετε την μηχανη σας....(ναι μην πατισα ακριβως οπως ανεφερε το αρθρο στο power)eimaivlakas1 και θα πηγενει και καλυτερα το αμαχι εχει τωρα 700+ κλμ που το οχημα απλα πεταει σε ολους τους τομεις καθως και παει καλυτερα και επεσε η καταναλωση...

(οπως καταλαβε ο μηχανικος μου ειπε αυτο ακριβως "πως θα ησουν εσυ αν σου εκλεινα την μυτη και το στομα?" εννοωντας το DPF παντα)

SotosKon
06-06-14, 12:47
Euro 4 ειναι;

JeronimoN
09-06-14, 23:50
Euro 4 ειναι;

Το δικο μου; ναι euro 4

referravag
10-06-14, 03:15
Χαιρετο τους συναδερφους μελοθανατους συναγωνιστων φιλους της dieselokinisis και με την μονη λυση που απομενη να παμε σε μια εγνοια λιγοτερη.... τι εννοω? Φυσικα στο βγαλσιμο του DPF!!!!wave1zhtw1 παιδια καντε το οσο μπορειτε και τουλαχιστον θα κρατισετε την μηχανη σας....(ναι μην πατισα ακριβως οπως ανεφερε το αρθρο στο power)eimaivlakas1 και θα πηγενει και καλυτερα το αμαχι εχει τωρα 700+ κλμ που το οχημα απλα πεταει σε ολους τους τομεις καθως και παει καλυτερα και επεσε η καταναλωση...

(οπως καταλαβε ο μηχανικος μου ειπε αυτο ακριβως "πως θα ησουν εσυ αν σου εκλεινα την μυτη και το στομα?" εννοωντας το DPF παντα)

Συμφορουμίτη δεκτά όσα λες αν και δεν ξέρω αν θα πηγαίνει σίγουρα καλύτερα ο κινητήρας. Αντιθέτως εάν διαβάσεις και άλλα threads στο φόρουμ θα δεις πολλούς να λένε κάτι ακόμη που ο μηχανικός που ρώτησες δεν μπορώ να ξέρω για ποιον λόγο δεν στο ανέφερε (εκτός και αν δεν το αναφέρεις εσύ)... ότι αφαιρώντας το DPF και βάζοντας απλό σωλήνα μαζί με τους κατάλληλους προγραμματισμούς στον εγκέφαλο, αυξάνεις την πιθανότητα να σπάσεις τον κινητήρα λόγω μειωμένης πίεσης σε σχέση με πριν. Ακόμα και να μην ίσχυε αυτό όμως και να μην ελοχεύει κανένας κίνδυνος για τον κινητήρα εμένα αυτό που με θλίβει σαν νέος που είμαι είναι ότι όχι μόνο εσύ (προς Θεού δεν απευθύνομαι μόνο σε εσένα μην το πάρεις προσωπικά, αλλά και όσους υποστηρίζουν την αφαίρεση του DPF) αλλά όσοι λέτε και υποστηρίζετε την αφαίρεση του DPF προφανώς σκέφτεστε εγωιστικά. Και τι εννοώ.

Το να συζητάμε ένα θέμα ακροθιγώς και όχι σφαιρικά λίγο πολύ συνοψίζει το γιατί η Ελλάδα δεν πρόκειται να πάει μπροστά σαν χώρα. Το παρόν είναι ένα λαμπρό παράδειγμα για το πως ο Έλληνας σκαρφίζεται πονηριές για το συμφέρον της τσέπης του χωρίς να τον νοιάζει οτιδήποτε άλλο με ότι συνεπακόλουθα έχει αυτό. Τι θέλω να πω;

Πήγες λοιπόν και αφαίρεσες το φίλτρο μικροσωματιδίων και όλα σούπερ με το αυτοκίνητο και ισχύει ότι σου είπε ο μηχανικός σου! Αναρωτήθηκες ποτέ όμως για ποιον λόγο το έχει τοποθετήσει ο κατασκευαστής αυτό το φίλτρο; Για να μας σπάει τα νεύρα με τους αυτοκαθαρισμούς και να πληρώνουμε αδρά για την επισκευή/αντικατάστασή του; Ή μήπως επειδή αυτά τα σωματίδια που φιλτράρει είναι ίσως απ' τους χειρότερους καρκινογόνους ρύπους που μπορούμε να εισπνεύσουμε; Απλά ρωτάω... Το έλαβες καθόλου υπόψη σου το τελευταίο πριν προβείς στην αφαίρεσή του; ΌΧΙ!!

Αλλά θα μου πεις ότι "σιγά μωρέ πόσο θα ρυπάνει ένα κορσάκι 1.3 diesel; Ποιος κάθετε να σκάσει και εκτός αυτού γλιτώνω πόσα καύσιμα και πόσα περιττά έξοδα επισκευής + το ότι πετάει το αυτοκίνητο". Είναι μια άποψη σίγουρα. Δείχνει όμως εγωισμό και περιφρόνηση προς το περιβάλλον και τους συνανθρώπους μας. Δεν συμφωνείς; (και πάλι για να μην παρεξηγηθώ δεν σου απευθύνομαι προσωπικά. Δεν μου έχεις κάνει κάτι ούτε σε ξέρω. Απευθύνομαι σε όλους όσους σκέφτονται ή έχουν προβεί στην αφαίρεση του φίλτρου)

Μπορεί να φαίνονται μελοδραματικά όλα αυτά σε κάποιους ή δεν ξέρω τι άλλο. Αλλά ρε παιδιά καμία συνείδηση για το περιβάλλον? Αν ζούσατε κοντά σε εργοστάσιο που δεν είχε τα απαιτούμενα από την ΕΕ φίλτρα στις καμινάδες του τι θα κάνατε? Δεν θα ξεσηκωνόσασταν; Το ίδιο πράγμα είναι και η αφαίρεση του DPF. Αφαιρούμε ένα φίλτρο και το περιβάλλον το έχουμε γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι...

Φιλικά και προς αποφυγή παρεξηγήσεως για πολλοστή φορά δεν απευθύνομαι προσωπικά στον συμφορουμίτη JeronimoN.

s5zax
10-06-14, 22:41
Δεν υπαρχει περιπτωση να σπασει κινητηρα αν βγαλεις το DPF και προγραμματισεις σωστα τον εγκεφαλο.

Αν ο εγκεφαλος μεινει ως εχει τοτε υπαρχει θεμα.

Ολα τα Z13 Ζ19 βγηκανε και χωρις DPF απο το εργοστασιο χωρις τροποποιησεις στον ιδιο τον κινητηρα αλλα μονο σε εγκεφαλο και εξαγωγη.

referravag
10-06-14, 23:06
Σύμφωνοι. Για να το λες κάτι παραπάνω ξέρεις. Δεκτό. Αλλά μιλάς υποθετικά "αν προγραμματιστεί σωστά... " και εκτός αυτού δεν το λέω μόνο εγώ ότι υπάρχει κίδυνος για το μοτέρ. Το λένε και άλλοι συμφορουμίτες στο φόρουμ εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ.

Πέρα από αυτό όμως που δεν με απασχολεί καθόλου μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να προβώ ποτέ σε τέτοια ενέργεια (φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι το προφανές του θέματος), από όλο το κατεβατό που έγραψα μόνο αυτό το σχόλιο έχεις να παραθέσεις; Κανένας άλλος προβληματισμός;

referravag
26-06-14, 17:13
Για το παρακάτω γνωρίζει κανείς κάτι; Φαίνεται πολύ καλή εναλλακτική στο κλασικό φίλτρο DPF που έχουμε οι dieselοκίνητοι...

http://youtu.be/nGOtXp9zhE8

ntasaef4
04-07-14, 18:33
Καλησπέρα, εγώ έχω το Astra 1.3 cdti 2012, έχει DPF???

dimitrissss
04-07-14, 23:02
Σιγουρα και καλοριζικο!

ntasaef4
05-07-14, 06:07
Σιγουρα και καλοριζικο!
Ευχαριστώωωω! ohyeah1

giaxa3
07-09-14, 13:40
Γεια σας παιδιά ...Εχω το corsa c 2004 και ηθελα να ρωτήσω... εμένα εχει φίλτρο dpf ??? :-/ και είδα οτι ο φίλος MPAMPIS.1.7D είπε
Χωρίς πλάκα θέλουν προσοχή τα ντίζελ (εμείς που έχουμε το dpf για τα άλλα δεν χρειάζεται να προσέξεις τίποτα) ... δηλαδή αν δεν εχω το φίλτρο δεν εχω πρόβλημα ?? ...και τώρα όσον αφορά το ντιζελ ... που ξες πιο είναι καλό και πιο όχι ??? εγω π.χ βάζω απο shell (μπορεί να μην είναι και καλό...έτσι δεν είναι ??) :)

asa3
29-09-14, 21:13
γεια σας.εχω ενα corsa 1.3 ecoflex αγορασμενο απο τον μαρτιο του 2013.το καλοκαιρι κι ενω ειχα κανει το ετησιο service το μαρτιο,μου αναψε η λυχνια για το φιλτρο πετρελαιου τουλαχιστον 6 φορες σε ολη τη διαρκεια του καλοκαιριου.ενω τον χειμωνα που μας περασε ειχε αναψει μονο 1 φορα.να σημειωσω οτι το ετησιο service Το εκανα στην ωρα του.μηπως.για ποιο λογο συμβαινει αυτο?

referravag
29-09-14, 21:22
Το ξεκαπνίζεις στην εθνική καθόλου ή κινείσαι μόνο στην πόλη;