PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή z14xep σε z18xer ή z16let

bluefish
04-03-10, 13:03
Έχω ένα astra gtc 1.4 του 2007 . Ξεκινάω λέγοντας ότι μάλλον έκανα λάθος επιλογή ως προς τον κινητήρα όταν το αγόρασα. Λατρεύω το αμάξι μου αλλά μου φαίνεται πλέον πολύ αργό για το δικό μου στυλ οδήγησης.

Πήρα κάποια προσφορά από την mgi και τον Γιάννη Μαρκάκη για μετατροπή σε 1.8 140ps στα 3000 ευρώ τελική τιμή με όλα τοποθετημένα.

Ψάχνομαι και για τον z16let αλλά δεν είναι διαθέσιμος και από ότι καταλαβαίνω θα δυσκολευτώ να βρω το συγκεκριμένο μοτέρ.

Οι ερωτήσεις μου οι εξής :

Αξίζει τα λεφτά της μια τέτοια μετατροπή ή θα ταν καλύτερα να πουλήσω και να αγοράσω άλλο?
Εκτός από την αλλαγή μοτέρ θα χρειαστώ τπτ άλλα? πχ φρένα , σαζμάν ( σόρρυ αλλά δεν είμαι πολύ σχετικός με το άθλημα )
Αξίζει να περιμένω να βρω το z16let , δεν έχω οδηγήσει ξανά turbo και το φοβάμαι λίγο. Νομίζω πως εκεί η μετατροπή θα μου βγει κοντά στα 5000 ευρώ
Έχει κανείς εμπειρία από την mgi αν και νομίζω πως το βιογραφικό τους είναι μια χαρά

Ελπίζω να μην σας κούρασα. Κάθε γνώμη δεκτή
Μάκης

~astraxan~
04-03-10, 14:18
koita safws to 16let einai kalutero kai apodotikotero kai mporeis na vreis ena metaxeirismeno me 15 xiliarika.
aptin alli ena 1.8 tha einai statheri aksia kai aprovlimatisto me mpoliki ropi.
otan les ola topothetimena ennoeis ola?
mexri kai abs me esp sou vazoun?
giati i metatropi einai metatropi kai panta kati leipei...
kata ti gnwmi mou pare allo an den exeis dethei sunaisthimatika me tin karotsa.
kata tin gnwmi mou.
pare times kai gia tis 2 metatropes efoson exeis to xrima, kai rikse kai mia matia sto www.car.gr
na deis ti paizei .
auta. egw skeftomoun gia metatropi se 140 aloga apo 1400 k egw alla den trellenomai kiolas.
ta vgazei oraia ta aloga tou o 1400 kai mporw kai paizw akoma.
pros to parwn me tis venzines kai ta teli den to psinw... argotera vlepoume.

opel007
04-03-10, 14:22
15 χιλιάρικα?????????Λογικά μιλας για ολόκληρο αυτοκίνητο έτσι????

bluefish
04-03-10, 14:42
otan les ola topothetimena ennoeis ola?
mexri kai abs me esp sou vazoun?
giati i metatropi einai metatropi kai panta kati leipei...

Δεν νομίζω για το esp , λίγα μου φαίνονται , θα κάνω άλλη μια ερώτηση όμως

15 χιλιάρικα?????????Λογικά μιλας για ολόκληρο αυτοκίνητο έτσι????

Επειδή ρώτησα αν είναι καλύτερα να το πουλήσω προφανώς αναφέρεται στην αγορά μεταχειρισμένου

~astraxan~
04-03-10, 15:10
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/559679/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/576566/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/595833/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/578520/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/364935/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/596655/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/556795/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/500554/

file opel 007 nai gia oloklira milaw.. den anefera kati gia tropeto.

apola auta marese polu to 1800 cosmo full extra me ta dermata kai tin iliorofi... auto tha eperna egw twra...
alla exw erwteutei tin karotsa vlepeis.. lol

kostisfg
04-03-10, 17:21
Έχω ένα astra gtc 1.4 του 2007 . Ξεκινάω λέγοντας ότι μάλλον έκανα λάθος επιλογή ως προς τον κινητήρα όταν το αγόρασα. Λατρεύω το αμάξι μου αλλά μου φαίνεται πλέον πολύ αργό για το δικό μου στυλ οδήγησης.

Πήρα κάποια προσφορά από την mgi και τον Γιάννη Μαρκάκη για μετατροπή σε 1.8 140ps στα 3000 ευρώ τελική τιμή με όλα τοποθετημένα.

Ψάχνομαι και για τον z16let αλλά δεν είναι διαθέσιμος και από ότι καταλαβαίνω θα δυσκολευτώ να βρω το συγκεκριμένο μοτέρ.

Πιστεύω οτι είναι η χρυσσή τομή μεταξύ αξίας-απόδοσης...;)
Αξίζει να το κάνεις στο αυτοκίνητό σου...:)

~astraxan~
04-03-10, 17:23
skepsou omws oti uparxei full extra 1.8 ergostasiako me 13 xiliarika me iliorofes mememe....

1.8 140hp fotis
04-03-10, 17:40
skepsou omws oti uparxei full extra 1.8 ergostasiako me 13 xiliarika me iliorofes mememe....
εγω θα προτεινα την μετατροπη κομπλε με τοσα λεφτα!!
το καθε αυτοκινητο εχει την δικη του ιστορια και σιγουρα δεν ξερεις την ιστορια ενος μεταχειρισμενου οσο καλο και αν φενεται;)

kostisfg
04-03-10, 17:47

Ναί, αλλα πόσο θα δώσει το 14αρι του που "έκλασε πρώτος" στο κάθησμά του?:D
Τί μπορεί να έχει περάσει το 18αρι σε ξένα χέρια? :rolleyes:

~astraxan~
04-03-10, 18:09
ε καλα γιαυτο σου λεω οτι εχω ερωτευθει την "καροτσα" μου.
αλλα δεν συμβαινει σε ολους αυτο.
αλλωστε υπαρχουν ευκαιρειες αν ψαξεις καλα. πχ καποιον που δεν κλανει. lol

bluefish
04-03-10, 23:53
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Σίγουρα θα περιμένω για προσφορά και για τον z16let μιας και δεν είναι διαθέσιμος αυτή την στιγμή

Πάντως πουλώντας το δικό μου γύρω στα 10000 ( αισιόδοξη πρόβλεψη , εχω 40000km) και βάζοντας άλλα 3-4 για άστρα 1.8 είμαι μάλλον μειον σε σχέση με την μετατροπή

Για την μετατροπή πρέπει να προσέξω τπτ άλλο? Φρένα για παράδειγμα? Που αλλού διαφέρουν τα 2 αμάξια?

~astraxan~
05-03-10, 03:26
frena idia, thes sazman moter egkefalo pleksouda monades abs (esp) ... auta mou rxonte pros to paron alla mporei na thelei k alla psiloloidia.

~astraxan~
05-03-10, 06:38
FILEEEEEEEEEEEE mourthe flasia! thimithika tin eksis aggelia prin peripou mia vdomada.
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=12539
trekseeee!!!
an to pareis sou dinw 500 mono gia to saloni sto lew!

s5zax
05-03-10, 11:21
frena idia, thes sazman moter egkefalo pleksouda monades abs (esp) ... auta mou rxonte pros to paron alla mporei na thelei k alla psiloloidia.
To ΕSP γιατι το θελει?

bluefish
05-03-10, 12:28
FILEEEEEEEEEEEE mourthe flasia! thimithika tin eksis aggelia prin peripou mia vdomada.
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=12539
trekseeee!!!
an to pareis sou dinw 500 mono gia to saloni sto lew!

Σόρρυ φίλε ~astraxan~ αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί πρέπει να αγοράσω 4500 τρακαριισμένο και πιθανότατα χωρίς μηχανή ενώ μπορώ να κάνω την μετατροπή που θέλω με 3000. Δεν βλέπω καμιά ευκαιρία.

~astraxan~
05-03-10, 13:59
exeis vreii 1.6 turbo me 3000 xiliarika???
to amaksi einai 1.6 turbo me 6000 km me mixani komple.
zaxo esu den m xes pe re oti gia na mpei thelei kai monades abs me esp?
(gia na exei esp to amaksi ?) mazi me ton aisthitira sto xeirofreno i sto timoni kati tetoio.

dodos26
05-03-10, 14:10
.

~astraxan~
05-03-10, 14:25
turbina intercooler spasmena anaferei mono.
koita. an parei kapoios tetoia karotsa me 4500 vgazei toulaxiston 6000 apauta pou tha sprwksei.. toulaxiston omws...
sazman moter pleksoudes lamarines salonia o,ti thes.

dodos26
05-03-10, 14:28
.

~astraxan~
05-03-10, 15:07
ennoeitai auto pou les.

s5zax
05-03-10, 17:25
axo esu den m xes pe re oti gia na mpei thelei kai monades abs me esp?
(gia na exei esp to amaksi ?) mazi me ton aisthitira sto xeirofreno i sto timoni kati tetoio.
Ναι αυτα θελει για να εχει ESP αλλα οχι για να βαλει το 18ΧΕR ή το 16LET.

~astraxan~
05-03-10, 20:53
nai alla i komple metatropi me to moter auto panw einai me esp alliws tha psaxneis ta kommatia sou se kamia strofi...

G@t@Ci
05-03-10, 21:46
Εγώ πάλι έχω μια απορρία: Με τα 3000 για τη μετατροπή σου κρατάνε και το δικό σου κινητήρα ή τον κρατάς εσύ? Εάν σου μένει και ο δικό σου είναι πολύ καλά τα λ7. Το Σκεφτόμουν και εγώ για τη συγκεκριμένη μετατροπή αλλά εμένα μου είχαν πει 4200 νομίζω. Τέλος πάντων ό,τι και αν κάνεις ενημέρωσέ μας και... καλό tuning! :headbang:

Antonis22
24-05-11, 13:25
κανα νεο φιλε? εκανες την μετατροπη ? , και ποιο εβαλες 1,8 η 1.6 τουρμπο

ψήνομαι και εγω αλλα να μην βαλω το Κιβώτιο Ταχυτήτων M32 ωστε να ριξω το κοστος ...

παει στα 192 αλογα ο 16LET....

thodoris bertone
24-05-11, 13:50
oso laxeio einai na pareis metaxeirismeno amaksi giati den ksereis ti tha sou vgei allo toso einai na valeis kai allo moter panw sto amaksi. h gnwmh mou einai oti gia na mpei kapoios sth diadikasia na valei allo moter prwta prepei na anoixthei na allaxtoun ola kai meta na mpei panw sto amaksi wste na ksekinhsei apo to 0 kai na exei to kefali tou isuxo. akoma kai liga xiliometra na exei to moter mporei na eixe na doulepsei ena xrono pragma pou paei na pei oti tha exei fthores apo to perasma tou xronou kai apo tin akinisia.

corsadjim
20-10-11, 15:01
να σου πω και το δικο μου story!εχω ενα corsa d 1.4 και ηθελα το κατι παραπανω οπως εσυ!εψαχνα να το δωσω και να παρω ενα opc!ομως δεν μπορουσα να δωσω ενα καινουριο αμαξι και να παρω ενα μετ/νο!ετσι πηγα και εβαλα ενα μοτερ opc και εχω και το αμαξακι μου το δικο μου που ξερω τι το εχω κανει και πλεον εχω και 192 αλογατακια για να παιζω!η δικια μου γνωμη κρατα το αμαξακι σου και φτιαξτο οπως θελεις!!!!

Dennis777
18-03-14, 03:31
ξανα ανοιγω το θεμα μιας και γω στο δικο μ αποφασια να βαλω το Ζ18ΧΕR..και οχι τπτ σε τουρμπο...ναι καλη φαση αλλα πολλα τα λεφτα...και 8α ειμαι ικανοποιημενος με οσα βγαζει και οσα θα βγαλει μετα απο αλλαγες..ειδα και γω το σαιτ της MGI...στη τιμη αναφερει εργασια μοτερ εγκεφαλο πλεξουδα σασμαν;;επισης μπορει να πει καποιος οτι θα ειναι ολα οκ με τν μετατροπη και δν θα εχω προβληματα;;ειμαι τετραμπουλονος δυστυχως..θα χρειαστω αλλαγη σε φρενα;;205/55/16 φοραω..πισω ταμπουρα...εγω λεω πως πισω θελει οπωσδηποτε δισκοπλακα για να μαι ησυχος..αμορτισερ;;;αν και πριν 2 βδομαδες εβαλα καινουρια..τι κοστος για τα φρενα;;ευχαριστω εκ των προτερων

ptg520i
18-03-14, 10:22
Φιλε μου δυστυχως στην δικη σου περιπτωση θες αρκετα πραγματα και θα σου κοστισει πολυ...καλυτερα να παρεις ολοκληρο αυτοκινητο..εγω ημουν καπως καλυτερα στην μετατροπη..

Dennis777
18-03-14, 18:22
ευχαριστω για τν απαντηση σου φιλε μου..οταν λες πολλα τι εννοεις;;εγω εμαθα για κανα 2.500 ευρω...το αμαξι δν το πουλαω και η μετατροπη ειναι η μονη λυση μου...εξαλλου περα απο το μοτερ σασμαν πλεξουδα που πανε πακετο τα υπολοιπα περιφερειακα μπορουν να μπουν σιγα σιγα..εξαλλου η MGI βγαζει προσφορα στα 3000 ευρω...ολο και κατι πιο φτηνο σε καμια μαντρα 8α υπαρχει..

antonis
18-03-14, 19:22
μη το κανεις πανε οι καιροι των μετατροπων.πλεον δν αξιζει.
κ γω ειχα δωσει 2200 για να γινω Ζ18 κ πλεον αυτα τα χρηματα δν προκειται να τα παρω ποτε πισω.
εχεις ενα εμπορικο αυτοκινητο αυτη τη στιγμη.
η μενεις ετσι η το δινεις κ με ενα ποσο παραπανω παιρνεις κατι ετοιμο κ κανονικο στα χαρτια του.

antonis
18-03-14, 19:22
μη το κανεις πανε οι καιροι των μετατροπων.πλεον δν αξιζει.
κ γω ειχα δωσει 2200 για να γινω Ζ18 κ πλεον αυτα τα χρηματα δν προκειται να τα παρω ποτε πισω.
εχεις ενα εμπορικο αυτοκινητο αυτη τη στιγμη.
η μενεις ετσι η το δινεις κ με ενα ποσο παραπανω παιρνεις κατι ετοιμο κ κανονικο στα χαρτια του.

koumparos
18-03-14, 22:39
Και πάνω απ όλα μια μετατροπή δεν παύει να είναι μετατροπή με ότι συνεπάγεται..

ptg520i
19-03-14, 14:37
Και πάνω απ όλα μια μετατροπή δεν παύει να είναι μετατροπή με ότι συνεπάγεται..

Ναι αλλα γινεται και σωστα απλα θες αρκετα χρηματα που δεν αξιζει..

Φιλε Denis777 εγω υπεθεσα για turbo και απαντησα..θα ειναι λιγο πιο κατω με το 1.8...

Dennis777
19-03-14, 15:10
oxi file m..ton z18xer thelw..axizei gia mena gt monaxa auto exw p m noiazei...tpt allo....apla thelw na xerw poso tha paei k ti tha xreiastw...

vectra_power
19-03-14, 22:07
παρε αυτο οπως ειναι... http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3939478/ παρε το μοτερ και οτι χρειαζεσαι και το υπολοιπο δωσε το ανταλαντικα... ισως σου ρθει πιο φθηνα...
edit: παιζει κ να κανει λαθος η αγγελια γιατι απο οτι βλεπω στην φωτο το μοτερ ειναι με τα 125 αλογα...

Dennis777
20-03-14, 02:34
παρε αυτο οπως ειναι... http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3939478/ παρε το μοτερ και οτι χρειαζεσαι και το υπολοιπο δωσε το ανταλαντικα... ισως σου ρθει πιο φθηνα...
edit: παιζει κ να κανει λαθος η αγγελια γιατι απο οτι βλεπω στην φωτο το μοτερ ειναι με τα 125 αλογα...

File m dn paizei auto t senario..m les na parw to amaksi t na bgalw t moter k na t balw se mena??m fainetai polu pio akribo ..an einai kltra na krathsw t amaxi tou k na poulhsw to diko m..pragma p dn paizei..brhka apo zafira sta 900€ ..meta einai ta ergatika k k siga siga t perifereiaka..padws euxaristw polu gia tn gnwmh s..

GEO-07
20-03-14, 18:19
Η μετατροπη που βρηκες τι περιλαμβανει? Θα αλλαξεις και σασμαν-ηλεκτρικα-εγκεφαλο απο το 1.8 ;

Dennis777
21-03-14, 02:05
dn exw paeri na rwthsw..logika einai monxa moter...na s pw dn exw psaxtei polu me t thema gt dn tha ginei sudoma...apla koitaw t xreiazomai..erwthsh allh..estw oti briskw metatroph...t moter m kai t upoloipa t ginonte???tha dextoun antallagh kai na pesei to kostos h oneireuomai???