PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόσυρση αυτοκινήτων (Αμάν τι πετάνε!)

p.a.o.k.
08-10-09, 14:40
Πέρασα σήμερα από μία μάντρα αυτοκινήτων και σπάραξε η καρδιά μου!

Αυτοκίνητα του 2000 μοντέλα μπιμπελό, πεταμένα σε κάποια γωνία να περιμένουν τι.....

Τα μόνα που έβγαλα φωτογραφία είναι αυτά τα δυο την ώρα που τα έβαζαν το ένα επάνω στο άλλο.

Είναι φυσικά αυτά τα δυο κάποιας ηλικίας αλλά....

http://www2.pic-upload.de/thumb/08.10.09/tsz5swa9tjcx.jpg (http://www.pic-upload.de/view-3315743/IMAG0016.jpg.html)

http://www2.pic-upload.de/thumb/08.10.09/fpfb1q9uej7.jpg (http://www.pic-upload.de/view-3315751/IMAG0015.jpg.html)

clutchmaster
08-10-09, 14:45
H παρανοια της αποσυρσης...

Τα ιδια τα ειδαμε στην Γερμανια πριν λιγους μηνες... Πετουσαν αυτοκινητα τα οποια θα παρακαλουσαμε να τα ειχαμε...

Οι μονοι κερδισμενοι: οι μαντραδες/ανταλλακτικατζηδες και οι αντιπροσωπειες...

Combo
08-10-09, 15:20
ke ego ida x8es ti petiotan se mia monada anakiklosis ke frikara!!!
i "μαντραδες/ανταλλακτικατζηδες" den ine ke toso kerdismeni...gemizoun metaxirismeno antalaktiko, ala apo amaksia pu aposironte...ti na ta kaneis ta 20 ke 30 kapo kadett/e? pu 8a ta dosis? afu den 8a mini amaksi...
ine ligo kerdismeni otan erxete ena kenurgio sxetika gia aposirsi (px trakarismeno astra/g) ke vgazi kana kalo komati apo pano...Gia ta pio kenurgia den to sizitame, kapios pu exi vectra/c trakarismeno, pazarevi to amaksi pu 8a dosi gia aposirsi...diladi :" sto dino gia aposirsi, posa me dinis?" leei ston anakiklosa...
ke apo tin ali, to amaksi pu perni o anakiklosas gia anakiklosi den tu vgeni ke tzampa...gia na kataliksi apo opos to vlepis, se mia mpala apo sidera, mesolavun poles ergatoores, panakriva mixanimata, ke grafiokratia...

clutchmaster
09-10-09, 04:13
Συμφωνω αν μιλαμε για παλια μοντελα,πχ καντεττ Ε,βεκτρα Α, κορσα Α κλπ.
Ομως πιστευω οτι ανταλλακτικα Αστρα Φ, Βεκτρα Β, Κορσα Β ειναι ακομα κερδοφορα. Δεν το συζηταω για μοτελα 2000, αυτα ακομα περπατανε κανονικα.

Τι γινεται στην ανακυκλωση, ποια ειναι η διαδικασια? στην Γερμανια, πηγαινες το αμαξι κα πληρωνες και απο πανω, κανα 50ρικο για να στο παρουν. Εδω εκτοσ απο το αμαξι, ζητανε καποιο "τελος"?

patsialos
09-10-09, 09:48
Συμφωνω αν μιλαμε για παλια μοντελα,πχ καντεττ Ε,βεκτρα Α, κορσα Α κλπ.
Ομως πιστευω οτι ανταλλακτικα Αστρα Φ, Βεκτρα Β, Κορσα Β ειναι ακομα κερδοφορα. Δεν το συζηταω για μοτελα 2000, αυτα ακομα περπατανε κανονικα.

Τι γινεται στην ανακυκλωση, ποια ειναι η διαδικασια? στην Γερμανια, πηγαινες το αμαξι κα πληρωνες και απο πανω, κανα 50ρικο για να στο παρουν. Εδω εκτοσ απο το αμαξι, ζητανε καποιο "τελος"?

παιδια ας μην το συζητησουμε καλυτερα αυτο. εγω την τεταρτη εδωσα το αυτοκινητο με το οποιο μεγαλωσα στην οικογενεια. το πηρε ο πατερας μου το 89 ενα βεκτρα α και μετα απο 550000 χλμ που δεν αντεχε παραπανω και μετα απο πολλες πιεσεις των δικων μου αναγκαστηκα να το δωσω στην αποσυρση γιατι παρ ολο που πηρα το τελευταιο βεκτρα τον απριλιο 2009 εκανα και με το παλιο καμια βολτα που και που(δηλ συνεχεια).δυστυχως ειμαι απο τους ανθρωπους που δενονται πολυ με καποια πραγματα και το μονο που εχω να πω οτι εδω και δυο μερες με πιανουν λιγο τα δακρυα......αν ειχα δικο μου σπιτι με γαμ***** γκαραζ δεν υπηρχε περιπτωση να το δωσω....

slalom
09-10-09, 13:50
Βλέπετε το εξωτερικό και δεν ξέρετε τι λείπει εσωτερικά και τι προβλήματα έχουν και πόσα $$ θέλουν για να μαζευτούν.

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
09-10-09, 22:05
Ρε συς δεν αρχίζουμε όλοι μαζί να ψαχνόμαστε μπας και βρούμε Κανά γνωστό εκεί μέσα και πάρουμε κανένα ανταλλακτικό για τα δικά μας?

Γιώργος Ντάνος
10-10-09, 23:12
Πολύ σωστός!
Επίσης κάτι που φαίνεται απο την πρώτη φωτο: ο ουρανός των kadett E κρατάει μέχρι και δύο τόνους. :) Καλό νέο για τον πατέρα μου. lol

DJ Marios
10-10-09, 23:16
Ειναι κριμα παντως δεν μπορω να τα βλεπω...

dimchav
11-10-09, 10:54
παντως λογικα θα πεσει παρα μα παρα πολυ ανταλακτικο στην αγορα....δεν νομιζω να πηγαινουν κατευθειαν για πατημα χωρις να αφαιρειται τιποτα....και οντως μερικα αμαξια αξιζουν ρε γαμ***τω και πανε και τα δινουν για πεταμα..(αποριες της υπερκαταναλωσης..)

deviant
13-10-09, 13:40
H aposirsi mallon tha pagosei opos fenete:
http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=91492

Ti na pei knaeis lene - xelene kai sto telos automoutzonese afou kathese kai tous akous kai xaneis tin ora sou....

pro_crossaro
14-10-09, 12:17
ke ego ida x8es ti petiotan se mia monada anakiklosis ke frikara!!!
i "μαντραδες/ανταλλακτικατζηδες" den ine ke toso kerdismeni...gemizoun metaxirismeno antalaktiko, ala apo amaksia pu aposironte...ti na ta kaneis ta 20 ke 30 kapo kadett/e? pu 8a ta dosis? afu den 8a mini amaksi...
ine ligo kerdismeni otan erxete ena kenurgio sxetika gia aposirsi (px trakarismeno astra/g) ke vgazi kana kalo komati apo pano...Gia ta pio kenurgia den to sizitame, kapios pu exi vectra/c trakarismeno, pazarevi to amaksi pu 8a dosi gia aposirsi...diladi :" sto dino gia aposirsi, posa me dinis?" leei ston anakiklosa...
ke apo tin ali, to amaksi pu perni o anakiklosas gia anakiklosi den tu vgeni ke tzampa...gia na kataliksi apo opos to vlepis, se mia mpala apo sidera, mesolavun poles ergatoores, panakriva mixanimata, ke grafiokratia...

1ον) Οι μαντράδες αυτοί για κάθε αυτοκίνητο που λιώνουνπαίρνουν κάποια λεφτά (δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους). Οπότε είναι κέρδος το να λιώσεις 20000 οχήματα σε ένα μήνα αντί για 1000 που έλιωνες.

2ον) Τα περισσότερα πανακριβα μηχανήματα έχουν προμηθευτεί με επιχορηγήσεις και μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να έχουν νοικιαστεί και με leasing.

3ον) Οι εργατοώρες για τους κακόμοιρους που τα κόβουν δεν είναι και τόσο ακριβές. ;)

4ον) Οι μαντράδες αυτοί έχουν το δικαίωμα να πουλήσουν ακόμα και ολόκληρο το αυτοκίνητο μετά ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ. Τι σημαίνει αυτό? Ότι αρκετά παλιά μοντέλα (όπως μια Corolla πρώτης γενιάς που πωλείται εδώ και καιρό) πουλούνται έναντι ενός ΚΑΛΟΥ ΠΟΣΟΥ σε όποιον τα θέλει και καταλήγουν με πινακίδες ΙΟ μη σου πω και ως αγωνιζόμενοι στο ντριφτ. Επίσης από όποιο αυτοκίνητο πας βγάζουν οτιδήποτε έχει αξία και μη ξεχνάμε ότι πλέον μόνο με αυτήν την άδεια μπορείς να μαζέψεις αυτοκίνητα αφού κανείς δε θα σου δώσεις το αυτοκίνητο του αν δεν μπορείς να το αποχαρακτηρίσεις και να το πάρεις από πάνω του.

Τα ανταλλακτικά λοιπόν αυτά τα πουλάνε σε ότι τιμές θέλουν. Και ποιο είναι το πλεονέκτημα του να χουν 50 καπό από Kadett D? Πολύ απλά μπορούν να ελέγξουν τις τιμές τους! ;)

5ον) Στο τέλος ότι περισσεύει το πουλάνε για σίδερο (όχι πολύ ακριβό, αλλά μεγάλη ποσότητα) και για χαλκό (the best...).

Οπότε σίγουρα δεν τους λυπάμαι. Πολύ απλά αυτό το μέτρο ευννοεί τις τσέπες τους και τις πωλήσεις των αυτοκινητοβιομηχανιών. Ούτε το περιβάλλον (πιθανότατα κάνει μεγαλύτερη ζημιά) ούτε τους εμπόρους μεταχειρισμένων (ματαξύ μας καλά τους κάνει), ούτε φυσικά την πλειοψηφία των Ελλήνων, που για να πάρει ένα αυτοκίνητο δεν τους λείπουν τα 1-2000Ε που δίνουν, αλλά τα υπόλοιπα 7-15000Ε.

Φιλικά πάντα, αλλά τον συγκεκριμένο κλάδο τον έχω άχτι!:o

Combo
14-10-09, 13:03
1ον) Οι μαντράδες αυτοί για κάθε αυτοκίνητο που λιώνουνπαίρνουν κάποια λεφτά (δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους). Οπότε είναι κέρδος το να λιώσεις 20000 οχήματα σε ένα μήνα αντί για 1000 που έλιωνες.

2ον) Τα περισσότερα πανακριβα μηχανήματα έχουν προμηθευτεί με επιχορηγήσεις και μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να έχουν νοικιαστεί και με leasing.

3ον) Οι εργατοώρες για τους κακόμοιρους που τα κόβουν δεν είναι και τόσο ακριβές. ;)

4ον) Οι μαντράδες αυτοί έχουν το δικαίωμα να πουλήσουν ακόμα και ολόκληρο το αυτοκίνητο μετά ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ. Τι σημαίνει αυτό? Ότι αρκετά παλιά μοντέλα (όπως μια Corolla πρώτης γενιάς που πωλείται εδώ και καιρό) πουλούνται έναντι ενός ΚΑΛΟΥ ΠΟΣΟΥ σε όποιον τα θέλει και καταλήγουν με πινακίδες ΙΟ μη σου πω και ως αγωνιζόμενοι στο ντριφτ. Επίσης από όποιο αυτοκίνητο πας βγάζουν οτιδήποτε έχει αξία και μη ξεχνάμε ότι πλέον μόνο με αυτήν την άδεια μπορείς να μαζέψεις αυτοκίνητα αφού κανείς δε θα σου δώσεις το αυτοκίνητο του αν δεν μπορείς να το αποχαρακτηρίσεις και να το πάρεις από πάνω του.

Τα ανταλλακτικά λοιπόν αυτά τα πουλάνε σε ότι τιμές θέλουν. Και ποιο είναι το πλεονέκτημα του να χουν 50 καπό από Kadett D? Πολύ απλά μπορούν να ελέγξουν τις τιμές τους! ;)

5ον) Στο τέλος ότι περισσεύει το πουλάνε για σίδερο (όχι πολύ ακριβό, αλλά μεγάλη ποσότητα) και για χαλκό (the best...).

Οπότε σίγουρα δεν τους λυπάμαι. Πολύ απλά αυτό το μέτρο ευννοεί τις τσέπες τους και τις πωλήσεις των αυτοκινητοβιομηχανιών. Ούτε το περιβάλλον (πιθανότατα κάνει μεγαλύτερη ζημιά) ούτε τους εμπόρους μεταχειρισμένων (ματαξύ μας καλά τους κάνει), ούτε φυσικά την πλειοψηφία των Ελλήνων, που για να πάρει ένα αυτοκίνητο δεν τους λείπουν τα 1-2000Ε που δίνουν, αλλά τα υπόλοιπα 7-15000Ε.

Φιλικά πάντα, αλλά τον συγκεκριμένο κλάδο τον έχω άχτι!:o
1. i mantrades pernun psixula gia ka8e amaksi pu aposirete...
2. gia tin epidotisi exis dikio. sto leasing pali plironis. gia agora den to sizitame
3. milame panta gia nomimus mantrades. oktaoro me ensima kostizi pano apo 50 evro o enas...vale oti ka8onte ke 12 ora ή ke perisotero...aneveni katakorifa to kostos
4. ma oso ke na elegksi tin timi apo to kapo tu kad/d...den 8a iparxun kad/d se ligo kero!!!
oso gia ta ipolipa...milame gia idiko koino...ine elaxisti...ta perisotera pane stin presa...
5. otan eginan ta perisotera kentra anakiklosis, i timi apo sidero ke aluminio itan sta ipsi...tora exi ftasi sto 1/10 tis timis pu itan!!! to apotelesma tis aferesisi (antalaktika+sidero+aluminio) meion (ola ta eksoda pu ipa pio pano) den ine ke kati trelo!

Fisika den leo oti mpenun ke mesa! an den vgenun as min to kanun. alla den ginonte ke plusii apo afto...

Gia apofigi pareksigisis, UTE kentro anakiklosis exo, UTE metaxirismena antalaktika pulao.
Apla exo arketus gnostus mplegmenus se afto ton tomea ke ma8eno kapia pragmata...

dimpas
14-10-09, 13:48
Το μέτρο της ΑΠΌΣΥΡΣΗΣ με την σημερινή του μορφή είναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ! ! ! !
Το κάθισμα , το φανάρι , η μάσκα ΔΕΝ ΜΟΛΥΝΟΥΝ ! !
Ενώ το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ έχει ΗΔΗ ΜΟΛΥΝΕΙ το περιβάλλον πρίν βάλεις ΚΑΝ Μπροστά το μοτέρ του....

Είναι ΚΡΙΜΑ να είναι οι πολιτικοί μας ΤΟΣΟ ΑΜΌΡΦΩΤΟΙ να μην τα καταλαβαίνουν αυτά !

Τώρα , εφ όσον γίνεται η απόσυσρη ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ το αμάξι να ΠΑΤΙΕΤΑΙ να μπαίνει στην πρέσσα ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ! ! !

Δηλαδή με όσα ισχύουν σήμερα ( ΤΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ) η απόσυρση είναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΝΤΡΑΔΕΣ , ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ και ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ! ! !

ΟΧΙ για ΕΜΑΣ ( τον καταναλωτή ) και ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ Π Ε Ρ Ι Β Α Λ Λ Ο Ν ! ! !

pro_crossaro
15-10-09, 11:08
Combo όσο υπάρχουν άνθρωποι σαν το dimpas και εμένα, αυτά τα ανταλλακτικά θα έχουν αξία.;)

Πάντως επειδή γνωρίζω και εγώ κανα δυο εταιρείες, σίγουρα το κέρδος αξίζει το επιχειρηματικό ρίσκο.

Dimpas παλικάρι μου τα χουμε ξαναπεί. ΣΤΑ ΑΡΧ***ΙΑ τους το περιβάλλον και πιο στα ΑΡΧ***ΙΑ τους εγώ και εσύ. Πόσο οικολογικό είναι ότι για να αντικάταστήσεις ένα αυτοκίνητο που για να κατασκευαστεί και να λειτουργήσει βγάζει χ ρύπους πρέπει να πάρεις ένα που για να κατασκευαστεί και μόνο βγάζει τους ίδιους ρύπους? Κανείς (από αυτούς που πήραν την απόφαση και που γενικά ποφασίζουν για εμάς) δεν πιστεύει κάτι τέτοιο. Απλά θα κινηθεί η αγορά αυτοκινήτου και θα πάψουν να γκρινιάζουν οι εισαγωγής (που τους είχαν σκίσει με προηγούμενες ανακοινώσεις) και θα μπουν και λεφτά στο ταμείο (από τέλη κτλ)

Όσο για το πόσο μας σκέφτονται πες μου. Ξέρεις πολύ κόσμο που να κυκλοφορεί με κάποιο σαράβαλο (που όντως να είναι για την απόσυρση) και να του λείπουν μόνο 1-2000Ε για να αγοράσει καινούργιο. Απλά το επίδομα είναι ένα προεκλογικό δωράκι που από ότι άκουσα μάλλον θα κοπεί.:D

Ευτυχώς μπας και πάρουμε και κάνα δυο ακόμα γιατί πλέον μου ζητάνε 2000Ε για τα σκουπίδια τους ενώ άμα κοπούν οι χαζομάρες θα τα παίρνω στην ΑΞΙΑ τους!;)

ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ
16-10-09, 02:17
οριστε τι γινονται.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/349623/

ουτε πατιουνται ουτε τιποτα. θα το παρει ο μαντρας και θα το "ξεψαχνισει"!

liago86
16-10-09, 12:32
οριστε τι γινονται.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/349623/

ουτε πατιουνται ουτε τιποτα. θα το παρει ο μαντρας και θα το "ξεψαχνισει"!

Αυτο ομως δεν ειναι απο αποσυρση! Αυτο ειναι τρακρισμενο που ειναι για πεταμα και το εδωσε ο ιδιοκτητης ή η ασφαλιστικη για καταστροφη.

nickmanak
02-11-09, 19:29
ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ απο την κυβερνηση η αποσυρση. Οποιος προλαβε και απεσυρε θα παρει μονο τα 1000 ευρώ.
Κριμα και δεν προλαβα να δωσω ενα παλιο που ειχα!

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=74870&cid=8

.